İlişkili Haberler

Irak Başbakanı Haydar el-Abadi, Fransa'nın başkenti Paris'teki IŞİD'le mücadele konferansında konuştu.

IŞİD'le mücadeleye verilen hava desteğinin ve istihbaratın yetersiz olduğunu hatırlatan Irak Başbakanı Haydar el Abadi, kara operasyonları için de katkı sağlanmadığını belirtti.

Irak'a yardım konusunda çok fazla konuşulduğunu ancak sözlerin eyleme dökülmediğini ifade eden Irak Başbakanı Abadi, IŞİD'le savaşmak için daha fazla silaha ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

IŞİD'e katılan yabancı savaşçıların sayısında önemli artış olduğuna da dikkat çeken Irak Başbakanı Haydar el Abadi, "Geçmişte cihatçıların yüzde 42'si yabancı ve yüzde 58'i Iraklıydı. Şimdi ise durum tersine döndü. IŞİD örgütü içindeki Iraklı militan sayısı yüzde 40, yabancı militan sayısı ise yüzde 60 çıktı" dedi.

Paris'teki IŞİD'le mücadele konferansında Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ediyor.  
Paris'teki IŞİD'le mücadele konferansında Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ediyor.  

Fransa'nın başkenti Paris'te IŞİD karşıtı koalisyon tarafından düzenlenen uluslararası konferansa 20 ülkenin temsilcileri katılıyor. Konferansta Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ediyor. ABD'nin Dışişleri Bakanı John Kerry geçirdiği bisiklet kazası nedeniyle konferansa katıla

Konferansta, Suriye'de Palmira ve Irak'ta Ramadi'yi ele geçiren ve iki ülkede de ilerlemeye devam eden IŞİD'e karşı yürütülen strateji masaya yatırılacak.