İran'dan AB'ye yeni tehdit

Fransa ve İngiliz şirketlerine ham petrol satışını kestiğini dün açıklayan İran, bugün de diğer Avrupa Birliği üyesi ülkeleri tehdit etti.

20.02.2012 - 16:38

İran'dan AB'ye yeni tehdit

İran Petrol Bakan yardımcısı Ahmed Kalebani, Avrupa Birliği'nin ülkesine karşı düşman tutumunu sürdürmesi halinde İspanya, Hollanda, Yunanistan, Almanya, İtalya ve Portekiz'e petrol ihracatını durduracaklarını söyledi.

Aynı zamanda İran Ulusal Petrol Şirketi Başkanlığını da yapan Ahmed Kalebani, "Avrupa Birliği düşmanca hareketlerini bize karşı sürdürmeye devam ederse, bu ülkelere petrol ihracatımızı durdururuz" dedi.

İran'ın dün İngiliz ve Fransız şirketlerine petrol satışını durdurduğunu açıklamasının ardındandan Asya borsasında petrol fiyatları son dokuz ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

İran Petrol Bakanlığı 4 Şubat'ta yaptağı açıklamada Tahran'ın bazı Avrupa ülkelerine petrol ihracatını durduracağını duyurmuştu.

AB: 120 GÜNLÜK PETROL STOKUMUZ VAR
Avrupa Birliği Komisyonu, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, İran'ın ham petrol ihracatını durdurması halinde stoklarda bir sorun yaşamayacaklarını belirtmişti. AB'li yetkililer 120 günlük bir ham petrol stokuna sahip olduklarını vurgulamıştı.

Tahran yönetiminin nükleer programına karşı çıkan Avrupa Birliği 1 Temmuz tarihinden itibaren İran petrolüne ambargo uygulamayı kararlaştırmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...