IŞİD, Aziziye'nin bir kısmını ele geçirdi

Suriye'de terör örgütü IŞİD'in, Haseke kentindeki Aziziye bölgesinin bir kısmında denetimi ele geçirdiği ve şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Anadolu Ajansı 27.06.2015 - 21:48

IŞİD, Aziziye'nin bir kısmını ele geçirdi
Arşiv

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, IŞİD militanları, ülkenin kuzeydoğusunda
bulunan Haseke'deki Aziziye bölgesinin bir kısmını ele geçirdi ve buradaki Vatan Hastanesi yakınlarına kadar ilerledi.

Haseke'nin Batı Nişva, güney ve doğu kesimlerinde IŞİD ile bazı Kürt grupların desteklediği rejim güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını ifade eden kaynaklar, militanların Merkezi Hapishaneye saldırarak bir kısmını ele geçirdiğini ve ele geçirilen kısımdaki tüm tutukluları serbest bıraktığını kaydetti.

Kaynaklara göre, orduya ait savaş uçakları ile helikopterlerin hapishane çevresini yoğun bir şekilde bombalamasının ardından militanlar geri çekildi. Buna karşın IŞİD militanları, Gazale bölgesindeki askeri kontrol noktasına bomba yüklü araçla saldırdı, çok sayıda rejim askeri öldü.

HASEKE'DEKİ SİVİLLER GÜVENLİ KAMIŞLI BÖLGESİNE SIĞINIYOR 

Öte yandan, Haseke'deki çatışma bölgelerinden binlerce kişinin güvenli gördükleri Kürt bölgelerine sığındığı ancak Kürt grupların, sadece Kürt kefil bulmaları durumunda Arapların bölgeye girişine izin verdiği belirtildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Haseke'de yaşanan çatışmalar nedeniyle evlerini terk eden siviller, Kürt grupların kontrolünde bulunan, Türkiye sınırındaki Kamışlı'ya sığınıyor. Haseke'den gelen Kürtlerin geçişine izin verilirken, Arapların ise ancak Kürt bir kefil bulmaları durumunda Kamışlı'ya girebildiği ifade edildi.

Sayfa Yükleniyor...