İsrail saldırısında ölü sayısı 400’ü geçti

İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırısında ölenlerin sayısı 400’ü geçti. İsrail, olası bir kara harekatı için de hazırlıklarını sürdürüyor.

Haberler 30.12.2008 - 15:53

İsrail saldırısında ölü sayısı 400’ü geçti

İsrail savaş uçakları, Hamas’ın güvenlik ve siyasi kurumlarını hedef aldı. Gazze’deki bir güvenlik birimi, füze saldırısı sonucu yerle bir edildi. Eğitim kampları, atölyeler ve silah depoları vuruldu.

Gazze şeridi ile Mısır’ın Sina Çölü’nü bağlayan 40’tan fazla tünel da bombalandı.

Tünellerin bombalanması sırasında 2 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Bu arada, yüzlerce Filistinli, Refah’ta Mısır sınırını ihlal ederek Mısır topraklarına geçti.

Mısır sınır muhafızların, Filistinlileri engellemek için ateş açması sonucu 1 Filistinli öldü, Hamas militanlarının ateşi sonucu da 1 mısır güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

Yaklaşık 20 Filistinlinin yaralandığı da gelen bilgiler arasında...

İsrail ise Gazze Şeridi’ne kara operasyonu da düzenlenebileceği mesajı verdi. Gazze sınırı yakınına asker yığarken, yedek askerlerin bir bölümü de göreve çağrıldı.

Misillemede bulunan Hamas ise ilk kez bölgenin kuzeyindeki Aşdod’a kadar varan roket saldırısı düzenledi. İsrail, Hamas’ın roket saldırılarını gerekçe göstererek, dün öğle saatlerinde Gazze’ye hava saldırısı başlatmıştı.

Bu süre içinde, Gazze’ye 250 hava saldırısı düzenlendi; 100 ton bomba atıldı.

İSLAM ÜNİVERSİTESİ BOMBALANDI
İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’ndeki İslam Üniversitesi’ni bombaladı.

Hamas tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in kıyı bölgesine yönelik seri hava saldırıları çerçevesinde, Hamas’ın kültürel simgesi olarak kabul edilen İslam Üniversitesi’ni bombaladığı bildirildi.

İsrail ordu sözcüsü, saldırıya ilişkin bir yorumda bulunmazken, görgü tanıkları ise Gazze’deki kent kampüsünün bir dizi patlamayla sarsıldığını kaydettiler.


Sayfa Yükleniyor...