Sadece kız öğrencilerin öğrenim gördüğü Morvillo Falcone okulunun önünde birbirine bağlı üç piknik tüpünden oluşan bomba düzeneği yerel saatle 07.50’de, öğrencilerin okula geliş saatinde patladı.

Patlamada 16 yaşındaki bir kız öğrenci ölürken, biri ağır beş öğrenci de yaralandı.

Yetkililer, durumu ağır olan öğrencilerden birinin hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı. Reuters'a konuşan bir yetkili bu bilgiyi yalanladı ve öğrencinin ameliyatın ardından kritik durumda olduğunu belirtti.

İtalya’nın güneyindeki liman kenti Brindisi’de yaşanan patlamanın nedeni henüz kesinleşmedi. Polis, vergilerin artırılması nedeniyle yakın dönemde anarşist grupların düzenlediği saldırılara dikkat çekerken, okulun mafya ile olan tarihi de öne çıkıyor.

Saldrıyı henüz üstlenen olmazken, İçişleri Bakanı Anna Maria Cancellieri, kısa süre önce vergi yetkililerine yönelik tehditler yaşanması üzerine vergi dairelerinde ek güvenlik önlemleri alınacağını açıkladı.MAFYA ŞÜPHESİ
İtalya’da ekonomik sıkıntılarla mücadele kapsamında vergilerin artırılması, halkın tepkisine neden olmuştu. Anarşist bir grubun nükleer enerji şirketi Ansaldo Nucleare’nin başkanına silahlı saldırı düzenlemesi, halkın öfkesini yansıtan bir eylem olarak kabul edilmişti.

Saldırının yaşandığı okul, adını mafya ile mücadele eden yargıç Giovanni Falcone’nin eşinden alıyor. Brindisi valisi Mimmo Consales, SkyTG24 televizyonuna yaptığı açıklamada, patlamanın Morvillo Falcone’nin 20’inci ölüm yıldönümüne birkaç gün kala yaşanmış olduğuna dikkat çekti. Consales, “Patlama, 23 Mayıs 1992’de yaşanan suikastla bağlantılı olabilir” dedi.

Bölgedeki tüm okulların kapatıldığı açıklanırken, İtalya’nın önde gelen mafyayla mücadele yargıçlarının durumu incelemek için yarın bir araya geleceği bildirildi. Brindisi polisi, mafyayla bağlantısı olduğu düşünülen kişilerin patlama saatinde nerede olduklarını öğrenmek için soruşturma başlattı.

G8 zirvesi için ABD'de bulunan İtalya Başbakanı Mario Monti, ülkesine döner dönmez suçla mücadele için yeni önlemler alınacağını belirtti.