Kaddafi'nin oğlu Nijer'e sığındı

Libya'nın devrik lideri Albay Muammer Kaddafi'nin oğullarından Saadi Kaddafi'nin Nijer'e sığındığı açıklandı.

12.09.2011 - 10:06

Kaddafi'nin oğlu Nijer'e sığındı

Nijer Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Marou Amadou, Saadi Kaddafi'nin bir konvoy eşliğinde başkent Niamey'e gittiğini söyledi.

Başkent Trablus'un muhalif güçler eline geçmesi ardından Kaddafi'nin eşi ve üç çocuğu iki hafta önce Cezayir'e kaçmıştı. Son birkaç gün içinde Nijer sınırında da Kaddafi yanlılarına ait konvoylar görülmeye başlanmıştı. Bakan, Saadi Kaddafi ve beraberindekilere insani gerekçelerle izin verdiklerini söyledi.

Ulusal Geçiş Konseyi'ni tanıyan Nijer Hükümeti, Muammer Kaddafi'ye ülkeye giriş izni verip vermeyeceği konusunda henüz bir karar almadığını açıklamıştı.

Geçen hafta Saadi Kaddafi'nin çatışmaların sona erdirilmesi konusunda isyancı güçlere görüşme teklifinde bulunduğu bildirilmişti. Ama bu girişim sonuçsuz kaldı.

Eski bir profesyonel futbolcu olan ve bazı İtalyan kulüplerinde oynayan Saadi Kaddafi, Libya futbol milli takımının kaptanlığını yaptı sonra da federasyon başkanı oldu.

Futbolu bıraktıktan sonra film yapımcısı olan Saadi Kaddafi'nin bu sektöre 100 milyon dolar yatırım yaptığı söyleniyor.

MUAMMER KADDAFİ NEREDE BİLİNMİYOR
Muammer Kaddafi'nin ise nerede olduğu bilinmiyor. Kaddafi, Libya'da öleceğini söylemişti.

Kaddafi karşıtı güçler, başkent Trablus dahil ülkenin büyük bölümünde denetimi ele geçirmiş durumdalar. Bu güçler şimdi, hala Kaddafi yanlılarının elinde olan Sirte ve Beni Velid'i almaya çalışıyor.

NATO'nun hava desteği verdiği isyancılar, Pazar günü Beni Velid'e saldırılarını yoğunlaştırdı. İsyancıların oluşturduğu Ulusal Geçiş Konseyi kent merkezine ulaşmak üzere olduklarını açıkladı.

'GEÇİCİ HÜKÜMET 10 GÜN İÇİNDE KURULACAK'
Ulusal Geçiş Konseyi'nin hükümeti niteliğindeki kurula başkanlık eden Mahmud Cibril, geçici hükümetin 10 gün içinde kurulacağını açıkladı.

Yönetimin Libya'nın tüm bölgelerinden temsilcileri kapsayacağını söyleyen Cibril ayrıca Libya'nın yeniden petrol üretimine başladığını duyurdu. Cibril üretimin nerelerde yapıldığı ve miktarı konusunda bilgi vermedi.

Ancak Afrika'nın en büyük petrol rezervlerine sahip olan Libya, isyan öncesinde ihracatının yüzde 85'ini Avrupa'ya satıyordu.

Konsey Başkanı Mustafa Abdül Celil de dün, isyancıların kenti ele geçirmesinden sonra ilk kez gittiği Trablus'ta yüzlerce kişinin sevinç gösterileriyle karşılandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...