Kerkük hedefinden vazgeçmeyiz

İngiltere'de temaslarda bulunan Mesut Barzani, bağımsızlığın her milletin hakkı olduğunu ve Kerkük'ün Kürt bölgesine bağlanması hedefinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

12.03.2009 - 12:55

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Avrupa temasları çercevesinde gittiği İngiltere de BBC’ye verdiği röportajda, bağımsızlığın bütün milletlerin hakkı olduğunu ve Kürt milletinin kendi isteğinin dışında bölündüğünü söyledi.

Röportajda, Kuzey Irak ve Irak'taki gelişmeleri değerlendiren Barzani, bağımsızlığın bütün milletlerin hakkı olduğunu, Kürt milletinin de bu şekilde meşru bir hakkının olduğunu ve Kürt milletinin kendi isteğinin dışında bölündüğünü söyledi.

Barzani, "Kürtlerin bölünmesine dair karar, Kürtlerin iradesi dışında alınmıştır." dedi.

Kuzey Irak'taki Kürt Parlamentosu’nun aldığı karara bağlı olduklarını söyleyen Barzani, Irak’taki kardeşleriyle, beraber yaşamaya, demokrasi ve federal sistem ilkesine bağlı kalmak koşuluyla beraber, barış içinde yaşamaya karar verdikerini söyledi.

Barzani, "Irak anayasaya ve federalizm ilkesine bağlı olduğu sürece, Kürtler Irakla ulusal birliğe ve beraber yaşamaya tam bağlı olacaktır." dedi.

Irak Petrol Bakanlığı'nın polikalarına da değinen Barzani, bu bakanlığın politikalarının iflas ettiğini, petrol sektörü için 8 milyar dolardan fazla para ayrıldığını, ancak üretimin artacağına azaldığını hatırlattı.

KERKÜK ÜZERİNDE PAZARLIK YAPILAMAZ
Mesut Barzani, İngiltere ziyareti çerçevesinde bu ülkede yaşayan Kürt kökenli vatandaşlarla da biraraya geldi. Barzani bu toplantıda, Kerkük’ün pazarlık konusu olamayacağını söyledi.

Kerkük üzerinde pazarlık yapılamayacağını vurgulayan Başkan Barzani, 140.maddenin ne olursa olsun uygulanması gerektiğini söyledi.

Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için 5 komisyon kurulduğunu söyleyen Barzani, Kürt tarafının bu komisyonların çalışmalarının sonuçlarını beklediğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...