İsrail ve Filistin'i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi.

Şubat ayında göreve başlamasından bu yana dördüncü kez İsrail'e giden ABD Dışişleri Bakanı Kerry, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun barış çabalarını övdü. Barış sürecinin yeniden başlamasından umutlu olduğunu belirten Kerry, "Bu bölgede değişik nedenlerden ötürü, karşılıklı şüphe ve kuşkular olduğunu biliyorum" dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, Kerry ile görüşmesinde İran ve Suriye konusunda karşılıklı endişeleri paylaştıklarını söyledi. İsrail Başbakanı Netanyahu, "Fakat hepsinden önemlisi, yapmak istediğimiz şey Filistinlilerle barış müzakerelerini yeniden başlatmaktır" dedi.

ABBAS'LA GÖRÜŞTÜ
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Netanyahu ile görüşmesi sonrası Ramallah kentinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a görüştü.

'KERRY SANA GÜVENMİYORUZ'
ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la bir araya geldiği Ramallah'taki Filistin Yönetimi binası önünde toplanan göstericiler, üzerinde İngilizce ve Arapça "Kerry, sana güvenmiyoruz" yazılı pankart açtı.

Filistin makamları, Kerry-Abbas görüşmesinde Filistin ile İsrail arasındaki barış müzakerelerinin yeniden başlatılması konusunun ele alındığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry akşam saatlerinde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'le görüşmek üzere Kudüs'e gidecek.

FİLİSTİN'İN GÖRÜŞME ŞARTLARI
Filistin yönetimi, İsrail'le görüşmelerin yeniden başlaması için Batı Şeria'daki yeni Yahudi yerleşim birimi inşaatlarının durdurulması ve İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan Filistinli mahkumların serbest bırakılması gibi şartlar öne sürüyor. İsrail ise Filistin tarafının koşulsuz olarak masaya oturmasını istiyor.