NTV

Kıbrıs'ta 23 Nisan krizi

Dünya

Kıbrıs Rum yönetiminin, KKTC’de yapılacak 23 Nisan kutlamaları için Rum kesimindeki Larnaka Havaalanı’na gelen Sırbistan ekibini geri çevirmesi adada yeni bir krize neden oldu.

İlişkili Haberler

Yaşları 10 ile 11 arasındaki çocukları yaklaşık bir gün havaalanında alıkoyduktan sonra Sırbistan’a geri gönderen Rumların tavrı, çözüm çabalarında bir güven bunalımına daha yol açtı.

KKTC Dışişleri Bakanlığı, Sırbistan çocuk gösteri grubunun 23 Nisan için KKTC’ye geçmesine izin verilmemesi ve özel uçakla geri gönderilmesinin, Kıbrıslı Türk çocukların yabancı ülkelerden çocuklarla temasına bile tahammül edemeyen bir anlayışın sonucu olduğunu belirtti.

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’ysa, Sırbistan ekibinin Rum kesimindeki Larnaka Havaalanı’nda insanlık dışı bir uygulamaya maruz kaldığını belirterek 10 yaşındaki çocukların havalimanında zor koşullar altında 24 saat adeta hapsedildikten sonra ülkelerine geri gönderildiklerini söyledi.

Bakan Berova, müzakerelerin devam ettiği bir dönemde ve her koşulda güven artırıcı önlemlerden bahsedilen bir süreçte Rumların uygulamasını şiddetle kınadığını belirtti.

Sırp çocukların havaalanında alıkoyulduktan sonra geri gönderilmesinin yarattığı kriz üzerine Rum Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yaparak geri dönüş kararının Sırbistan ekibine ait olduğunu ileri sürdü.

Rum Dışişleri Bakanlığı, Sırbistan kafilesinin sorumlularına “KKTC’ye geçişin BM kararlarının ihlali anlamına geleceği” yönünde uyarı yaptıklarını, bunun üzerine ekibin fikir değiştirip KKTC’ye geçmekten vazgeçtiğini savundu.

ETİKETLER