KKTC'de maliye ile medya vergide anlaştı

KKTC maliye yetkilileriyle, Kıbrıs Medya Grubu yetkililerinin konuyu sonuçlandırmak üzere pazartesi gününden itibaren görüşmeye başlayacaklarını açıklandı.

Anadolu Ajansı 13.03.2009 - 21:08

KKTC'de maliye ile medya vergide anlaştı

KKTC Maliye Bakanlığı ile Kıbrıs Medya Grubu, grubun devlete olan vergi ve diğer borçlarının ödenmesi konusunda uzlaştılar.

KKTC Maliye Bakanı Ahmet Uzun, Kıbrıs Medya Grubu Direktörü ve Asil Nadir'in kızkardeşi Bilge Nevzat ile bu akşam bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Bilge Nevzat ile bugün 2 kez görüştüklerini belirterek, taraflar arasında yapılan görüşmelerden, ''ortaya çıkabilecek vergilerin ödenebileceği'' yaklaşımının çıktığını söyledi.

Uzun, maliye yetkilileriyle, Kıbrıs Medya Grubu yetkililerinin konuyu sonuçlandırmak üzere pazartesi gününden itibaren görüşmeye başlayacaklarını bildirdi.

Nevzat ile yaptıkları iki görüşmede önemli gelişme kaydettiklerini ifade eden Uzun, tarafların belgeleri masaya koyacaklarını ve vergilerin miktarı ve nereden kaynaklandığını müzakere edeceklerini, tüm borçların ödeme planına bağlanacağını kaydetti.

Görüşmelerden olumu sonuç çıkacağını düşündüğünü ifade eden Uzun, niyetlerinin 'asla medyayı susturmak olmadığını' da yineledi. Uzun, girşimleri ve katkıları için Bilge Nevzat'a teşekkür etti.

Bilge Nevzat da görüşmelerin olumlu geçtiğini belirterek, pazartesi gününden itibaren tarafların görüşmelere başlayacaklarını dile getirdi.

Nevzat, bir soru üzerine, Kıbrıs Gazetesi, A.N. Graphics ve gazete dağıtım şirketi GADEDA'nın sosyal sigorta ile ihtiyat sandığı borcu olmadığını söyledi.

Uzun da bunun üzerine söz alarak, grubun sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı borçlarının başka bir şirketten kaynaklandığını bildirdi.

KKTC Maliye Bakanlığı, Kıbrıs Medya Grubu ile bağlı şirketlerine Perşembe günü gönderdiği ihbarnamede, 11 milyon liralık vergi borcuna karşılık 24 saat içinde ödeme taahhüdü istemişti. Bu akşam saatlerinde dolan 24 saatin bitiminde, bu taahhüdün verilmemesi durumunda medya grubunun yönetiminin kayyuma devredileceği de belirtilmişti.

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, düzenlediği basın toplantısında, KKTC Maliye Bakanlığının iş adamı Asil Nadir'e ait Kıbrıs Medya Grubu ve bağlı şirketlerine 11 milyon TL'lik vergi ihbarnamesi göndermesiyle ilgili açıklamalar yaptı.

Konunun basın özgürlüğüyle ilgili olmadığını, devletin alacağıyla ilgili olduğunu ifade eden Soyer, bir iş adamının, Nadir'den alacağıyla ilgili olarak mahkemeye başvurduğunu ve mahkeme

kararı uyarınca, alacağına karşılık Nadir'in malına el koyduğunu anlatarak, ''Bir iş adamının alacağını tahsil etmesi için yaptığı ve gerçekleştirdiği bir karar meşrudur da, devlet alacağının tahsil edilmesi için atılan adım mıdır gayrimeşru. Yoksa devlet alacakları, güce göre, konuma göre üstü örtülecek bir olgu mudur. Bu kamuoyu indinde sorulması, düşünülmesi gereken bir noktadır. Bugün gösterilen tepkilerin hiç biri bir hafta önce basın özgürlüğü temelinde gösterilmemiştir'' dedi.

Vergi ihbarnamesinin gönderilmesiyle ilgili olarak ''neden bu zaman'' sorusunu soran Soyer, kamuoyunun kendisine bir süre önce, Kıbrıs Gazetesi'nin neden yayınlarını değiştirdiğini sorduğunu ve açıklama yapmadığını belirterek, ''İşte bu sorunun cevabı bugün yaşanan gerçekler içerisinde orta yere çıkmaktadır'' dedi.

Devlet alacaklarının uygun koşullarda tahsili peşinde olduklarını kaydeden Soyer, ''Yaydan çıkan bu oku, ister iktidar olsun, ister muhalefet olsun, ister basın mensubu olsun, kimse

durduramaz. Kimse halka mal olmuş kamu alacağının tahsilinin üstüne yatamaz'' dedi.

Uygulamanın, ''basın özgürlüğüne müdahale'' şeklinde takdim edilmesinden büyük rahatsızlık duyduğunu kaydeden Soyer, hükümetin, birini susturmak adına değil, ilkeler uğruna elini taşın altına koyduğunu belirtti.

Soyer, ''farklı olana husumetle yaklaşılmadığına'' işaret ederek, ''Ne dün, ne de bugün, ne Asil Nadir, ne de Bilge Nevzat'a dönük husumet içinde bir yaklaşımımız olmadı'' dedi.

9 milyon TL'lik vergi borcunun, beyanların incelenmesinden çıkan sonuç olduğunu ve bir kısım gelirlerin değişik şirketlere aktarılmasının tespiti olduğunu ifade eden Soyer, hükümetin konuyu

inceleyeceğini ve geri çekilmeyeceğini kaydetti. Soyer, ilgili medya kuruluşunun yayınlarının, hükümeti caydırma ve süreçten uzaklaştırma amacı güttüğünü savundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...