'Kopuşun nedeni Müslüman Kardeşler'

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Mualim, Türkiye ile Suriye ilişkilerinin Müslüman Kardeşler konusundaki yaklaşım farklılığından koptuğunu söyledi.

Haberler - NTV Haber 27.02.2012 - 16:50

'Kopuşun nedeni Müslüman Kardeşler'

"Bizim Müslüman Kardeşler'e bakışımız farklı. Türk hükümeti ile ideolojik farklılığımız var" diyen Muallim, "Başbakan Erdoğan'ın, Müslüman Kardeşler'e yönelik diyalog çağrısına, Esad'ın "bireysel olarak gelip siyaset yapabilirler ancak parti olarak gelmelerine izin veremeyiz" açıklamasıyla kopma noktasına geldi" dedi.

'SİLAHLI GRUPLAR MİSAFİR EDİLİYOR'
Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, "Türkiye, silahlı grupları misafir ediyor. Sınırdan geçişlere izin veriyor. Bu bir komşuluk yaklaşımı değildir" dedi. Askeri müdahale olmadan insani koridor oluşturulamayacağını belirten Muallim, "Türkiye'nin Suriye'ye müdahale için neden bu kadar hevesli olduğunu çözebilmiş değiliz" ifadesini kullandı.

'DAVUTOĞLU DEMOKRASİ DERSİNDEN VAZGEÇSİN'
Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da demokrasi dersi vermekten vazgeçmesi gerektiğini belirtti.

'PKK'YA DESTEK VERMEYİZ'
PKK konusuna da değinen Muallim, "PKK'yı kesinlikle desteklemediklerini vurguladı. "Adana anlaşmasına bağlıyız. Türk halkının acı çekmesini istemiyoruz" dedi. Muallim, ilişkilerin düzelmesi konusunda hala umutlu olduğunu belirtti ama Türkiye'nin bu politikasıyla ilişkilerde bir gelecek görmediğini de sözlerine ekledi. 

'TÜRKİYE SINIRINA TANK SEVK ETMEYİZ'
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise, Suriyeli muhalifleri silahlandırmanın şu an çok riskli olduğunu belirterek, "Türkiye, Lübnan ve Ürdün sınırlarına tankları sevk etmeyeceğiz" dedi.

Clinton, Amerikan CBS News programına verdiği özel demeçte, Humus gibi kentlerde sivillere yönelik saldırılardan ''derin üzüntü'' duyduğunu söyledi.

Tunus'taki Suriye'nin Dostları toplantısının başarılı olduğundan bahseden Clinton, bu toplantının dikkate değer olduğunu çünkü Arap Birliği ülkeleri dahil birçok ülkenin ''tek bir sesle konuştuğunu'' belirtti.

ABD: TAM BİR UTANMAZLIK
Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, Suriye'de önceki gün düzenlenen yeni anayasa referandumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Nuland, "Referandumu reddediyoruz, çünkü tam bir utanmazlık. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad iktidarını muhafaza etmeye çalışmak için kendi kontrol ettiği seçime, kendi kontrol ettiği kağıt parçası üzerinde oy verme çağrısı yaptı" dedi.

Referandumu gülünç olarak değerlendiren ve tüm muhalif grupların devletin onayını alması gerektiğini belirten Nuland, Esad'ın muhalefetin var olma hakkına ya da olmamasına bizzat kendisinin karar verdiğinin altını çizdi.

Nuland, ayrıca Beşşar Esad rejiminin tankları ve askerlerinin sivil halkın üzerine ateş açmayı sürdürürken nasıl bir demokratikleşme süreci olacağı sorusunu gündeme getirdi.

Sayfa Yükleniyor...