İspanyol basınının günlerdir yakından takip ettiği soruşturmada, Palma Dükü Urdangarin, 2003 yılı sonundan 2006 Haziranına kadar yöneticiliğini yaptığı Noos Enstitüsü'ndeki bir dizi yolsuzluk iddiasına karışmakla suçlanıyor.

İspanya demokrasi tarihinin en büyük kamu yolsuzluklarından biri olan Balear Adaları'ndaki 48 milyon euroluk ''Palma Arena'' olayının soruşturulması sırasında ortaya çıkarılan, ancak bu skandal ile hiçbir bağlantısı olmadığı açıklanan Noos Enstitüsü'ndeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili soruşturma Balear Adaları'nın Mayorka kentindeki mahkemede yürütülüyor.

Kraliyet ailesine bağlı olmasının etkisiyle mahkeme binasının içine kadar arabayla gelmesine özel izin çıkartılan Urdangarin, buna rağmen arabasını mahkeme önünde durdurup, yürüyerek mahkemeye girdi. Polis koridorunun olduğu sokaktan geçerken kendisini bekleyen yüzlerce basın mensubunun yanına giden Urdangarin, hiçbir soruya cevap vermeden ''Profesyonel işlerimi, onurumu ve masumiyetimi göstermek için bugün burada bulunuyorum. Yetkili olduğum yıllar boyunca somut bir şekilde ve tam şeffaflıkla kararlar alıp, sorumlulukla hareket ettim. Bugünden itibaren benim niyetim gerçekleri açıklamaktır ve eminim ki bugünkü ifadem buna yardımcı olacaktır. Herkese teşekkürler'' açıklamasında bulundu.

MONARŞİ KARŞITI GRUPLAR PROTESTO ETTİ
Bu arada özellikle monarşi karşıtı gruplar ve sol görüşlü dernekler Palma Dükü'nü protesto etmek için mahkeme binasının yakınlarındaki meydanda toplandı. Göstericiler arasında bulunan bir kadın tarafından atılan iki yumurta Palma Dükü'nün arabasına isabet etse de Urdangarin'e gelmedi. Sayıları 500'ü bulan göstericiler, Palma Dükü Urdangarin'in mahkeme binasına geldiği anda ''Herkes cüzdanlarına dikkat etsin, Urdangarin geliyor'' diye bağırarak, ''Noos çaldı'', ''Urdangarin'in bize borcu var'', ''Monarşi eşittir yolsuzluk'' yazılı pankartlar açtılar.

Turizm ve spor alanında Balear ve Valencia gibi bazı bölgeleri teşvik edici etkinlikler organize eden Noos Enstitüsü, kar amaçlı olmamasına rağmen bu özerk yönetimlerin kamu bütçelerinden 5,8 milyon euroluk iş yaparken, buradan haksız kazanç elde etmek, sahte fatura kullanmak, vergi kaçırmak gibi iddialarla suçlanıyor. Yargıç Jose Castro tarafından yaklaşık 5 saat sorgulanan Urdangarin'in içeride söyledikleriyle ilgili herhangi bir bilgi verilmedi. Bu soruşturmada Urdangarin dışında ortağı Diego Torres ve Balear Adaları özerk yönetiminden 5 üst düzey yönetici de sanık durumunda bulunuyor.

“KRALİYET AİLESİNİN İTİBARI ZEDELENDİ”
İspanyol basını, Urdangarin'in yolsuzlukla ilgili soruşturmada sanık olmasının Kraliyet Ailesi'nin imajına gölge düşürdüğünü savunurken, Kraliyet Ailesi de bu davanın dışında tutulmak için büyük bir çaba gösteriyor.

Geçen yıl 12 Aralık'ta yapılan yazılı açıklamada, Kraliyet Ailesi'nin basın sorumlusu Rafael Spottorno Palma Dükü'nün faaliyetleri için ''örnek gösterilecek gibi gözükmüyor'' ifadesini kullanmış ve karşılıklı alınan ortak kararla Prenses Cristina ile eşi Palma Dükü Urdangarin'in Kraliyet Ailesi'nin resmi etkinliklerine katılmayacaklarını duyurmuştu. Urdangarin'in Noos Enstitüsü'nden ayrılıp kamuyla bağlantılı işleri bırakmasının arkasında İspanya Kralı Juan Carlos'un özel talebinin olduğu ve Palma Dükü'nün de mahkemesindeki ifadesinde bunu doğruladığı iddia ediliyor.

İspanyol hükümetinin sözcüsü Soraya Saenz de Santamaria ise konuyla ilgili olarak ''yargıya intikal etmiş bir konuda asla değerlendirme yapmayız'' şeklinde konuştu.

Palma Dükü Urdangarin, eşi Cristina ve 4 çocuğuyla birlikte 2009 yılından bu yana Washington'da yaşarken, sanık olarak ifade vermek zorunda olduğundan Mayorka'ya geldi. 2006 yılında Noos Enstitüsü'nü bıraktıktan sonra İspanyol telekomünikasyon şirketi Telefonica'nın İberya Amerika danışmanlığı görevine atanan ve bundan dolayı Washington'a taşınan Urdangarin, eşi Cristina ile birlikte geldiği Mayorka'da Kraliyet Ailesi'ne ait bir binada ikamet etti.