Lavrov: İsveç NATO’ya katılırsa harekete geçeriz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bir gazeteye verdiği röportajda, ‘‘Eğer İsveç NATO’ya katılırsa, Rusya Savunma Bakanlığı ve Ordusu da harekete geçer’’ dedi.

Lavrov: İsveç NATO’ya katılırsa harekete geçeriz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İsveç’in Dagens Nyheter (DN) gazetesine verdiği röportajda, ‘‘Eğer İsveç NATO’ya katılırsa, biz de harekete geçeriz. Bunun nasıl olacağına Savunma Bakanlığı, ordu ve komuta kademesi karar verir’’ dedi.

NATO’nun Kuzey Avrupa’da genişlemesine ilişkin görüşlerini açıklayan Lavrov, İsveç’in de son zamanlarda uluslararası askeri ittifak ile yakınlaştığına dikkat çekti.

Lavrov, ‘‘Kuzeyde tarafsız komşu ülkelerin olması bir olgu, Kuzey Atlantik Paktı’na üye ülkelerin olması ise başka bir olgudur. Eğer İsveç NATO’ya katılmaya karar verirse sırf bu yüzden İsveç’in bize saldıracağını düşünmüyoruz.

Ancak bu durumda İsveç’in mevcut altyapısı NATO’nun denetimi altına girecektir. Bu durumda, sınırın diğer tarafında Rusya’yı tehdit olarak gören askeri-politik bir paktın karşısında kuzey sınırlarımızda gerekli askeri ve teknik önlemleri almamız da doğaldır’’ diye konuştu.

RUSYA-NATO İLİŞKİLERİ

Lavrov Rusya’nın NATO ile olan ilişkilerine değinirken de ‘‘Rusya askeri çatışma ortamının artması istemiyor. Fakat Rusya’nın sınırlarına doğru genişleyen NATO’ dur. Biz NATO’yu doğuya doğru genişlemesinden ötürü sürekli uyardık. Her ülkenin kendi güvenliği ile ilgili kararlar alması doğaldır. Ama eğer bir askeri yapı Rusya’nın sınırlarına yaklaşıyorsa, biz de gerekli askeri ve teknik önlemleri alacağız’’ ifadelerini kullandı.

BALTIK ÜLKELERİ RUSYA’YA MİNNETTAR OLMADI

Baltık ülkelerinin durumuna da değinen Lavrov, ‘‘Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra Baltık ülkeleri halk oylamalarını yaparak Rusya’dan ayrıldılar. Hiç kimse onları tehdit etmedi. Baltık ülkelerini şiddet yoluyla tutmak için bir girişimde bulunulmadı. Ama Baltık ülkeleri onların hiç bir şiddet olmadan ayrılmalarını sağlayan Rusya’ya minnettar olmadılar. Aksine Sovyetlerin onlara şiddet uyguladığını ve her alanda sömürdüğünü konuşmaya başladılar. Bazıları niçin olduğunu anlamadığım 185 milyar dolarlık fatura çıkardılar. Oralarda endüstriler kurduğumuz, ekonomilerini güçlendirdiğimiz için mi? ‘’ diye de sordu.

Lavrov: İsveç NATO’ya katılırsa harekete geçeriz - 1 NATO üyesi ülkeler.

Sayfa Yükleniyor...