Libyalı isyancılara para ödülü

Kaddafi rejimine karşı silahlı mücadeleye girişen Libyalı devrimcilere, 2 bin 500 ila 4 bin dinar kadar para ödülü dağıtılıyor.

Anadolu Ajansı 14.03.2012 - 11:45

Libyalı isyancılara para ödülü

Trablus Askeri Meclisi Yetkilisi İbrahim Muhammed, Kaddafi yönetimine karşı gerçekleştirilen ''özgürlük mücadelesi''ne katılanların yeni dönemde emeklerinin karşılığını almaya başladıklarını belirtti.

Libya'nın yeni yönetiminin bu doğrultudaki çalışmalarını anlatan Muhammed, Kaddafi'nin devrilmesinin ardından silahlı mücadeleye katılan gönüllülere ilk kez geçen Kurban Bayramı'nda 500'er dinar ödül verildiğini anlattı.

Muhammed, Libya devletinin yeniden inşa sürecinde olduğundan daha büyük miktardaki ödüllendirme için bütçenin oluşturulması ve isimlerin belirlenmesinin zaman aldığını, çalışmaların tamamlanmasıyla ödüllerin askeri noktalarda dağıtımına geçildiğini bildirdi.

BEKAR VE EVLİLERE FARKLI ÖDEME
Silahlı mücadeleye katılan gönüllülerden bekar olanlara 2 bin 500, evli olanlara 4 biner dinar verildiğine dikkati çeken Muhammed, ''Trablus cephesinde savaşan 55 bin gönüllü ödülden faydalanıyor. Ülkesi için hayatını ortaya koydukları için bu ödülü hak ettiler'' dedi.

Silahlı mücadeleye katılanlardan Hussam Mustafa, geçen yılki çatışmalar sırasında Metiga Havaalanı'nın ele geçirilmesi ve sonrasında güvenliğinin sağlanması için görev yaptığını söyledi.

Evli ve 1 çocuk babası olduğunu dile getiren Mustafa, 4 bin dinarlık ödülün yanı sıra devletten ayrıca aylık 500 dinar maaş aldığına işaret etti. Mustafa, ailesinin geçimini sağlayacak başka bir geliri olmadığından, bu ödülün kendisi için çok anlamlı olduğunu belirtti.

Hayatında ilk kez devletten para aldığını iddia eden Mustafa, Libya Ulusal Geçiş Konseyi'ne şükranlarını iletti.

Bu arada, ödemelerin yapıldığı Trablus'taki Askeri Meclis binasının nizamiyesine asılan listelerden isimlerini bulmaya çalışan gönüllü askerlerin, paralarını almak için bekleyişleri akşam saatlerine kadar sürüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...