Mısır halkı İsrail’le barışın feshini istiyor

Mısır halkının yarıdan fazlası İsrail'le 1979'da yapılan barış anlaşmasının feshedilmesini istiyor.

Anadolu Ajansı 26.04.2011 - 11:47

Mısır halkı İsrail’le barışın feshini istiyor

Merkezi ABD'de bulunan Pew Araştırma Merkezinin yaptığı ankette, Mısrılıların yüzde 54'ünün İsrail'le yapılan anlaşmanın feshedilmesini istedi. Anlaşmadan yana görüş bildirenleerin oranı ise yüzde 36’da kaldı.

Bin kişiyle yapılan ankette gelir düzeylerinde farklılıklar ortaya çıktı. Düşük gelirlilerin yüzde 60'ı, daha zengin kesimin yüzde 45'i anlaşmanın iptal edilmesini istedi.

Ankette ayrıca Mısırlıların 18 gün süren, 11 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in görevi bırakmasıyla neticelenen halk ayaklanmasının ardından ülkenin gidişatından memnun olduğu saptandı.

MISIRLILAR ‘DEMOKRASİ’ DEDİ
2007'de yapılan araştırmada, "güçlü bir lider mi demokrasi mi" sorusunun yanıtında ikiye bölünen Mısırlıların bu kez yüzde 64'ü demokrasiden yana tercih kullandı.

Yeni siyasi süreçte ülke yönetiminde kimin olmasını istedikleri sorusuna karşılık da Mısırlıların yüzde 70'ten fazlası Müslüman Kardeşler ve laik 6 Nisan hareketine destek verdi.

ORDUYA DESTEK
Halk ezici bir çoğunlukla, Mübarek'in görevi bırakmasını sağlayan ve halihazırda ülkenin yönetimini elinde tutan orduya desteğini de bildirdi.

Mısır'da Kasım ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin adaylarıyla ilgili bir soruda da Mısırlıların yüzde 89'u Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın adını verdi. Nobel ödüllü reformcu lider Muhammed El Baradei'ye destek yüzde 57'de kaldı.

Ayrıca Mısırlıların sadece yüzde 15'i ABD ile daha yakın ilişkiler olması gerektiği görüşünü belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...