Mısır'da halk ayaklanması sonucunda istifa etmek zorunda kalan eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, oğulları Ala ile Cemal, eski İçişleri Bakanı Habib El Adli ve 6 polis şefinin yargılanmasına Kahire Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Bugün yapılan duruşmada mahkeme başkanı Ahmet Rıfat'ın karar duruşmasının tarihini belirleyeceği ve bu nedenle savunma avukatlarının son mütalaalarını verecekleri öğrenildi.

İDAM İSTEMİ İLE YARGILANIYORLAR
25 Ocak 2011 tarihinde ülke genelinde başlayan halk ayaklanması sonucunda 11 Şubat 2011 günü yetkilerini orduya devrederek istifa eden Mübarek ile 30 yıllık baskı rejimi boyunca ülke siyaset ve ticaretinde etkili olan oğulları Ala ile Cemal, eski İçişleri Bakanı Habib El Adli, güvenlik kuvvetlerine göstericilere ateş açılması emrini vermek, göstericilerin öldürülmesi ve yaralanması olaylarına azmettirmek suçlamaları ile haklarında idam istemi ile yargılanıyorlar.

Mübarek'in yargılanmasına 03 Ağustos 2011 tarihinde başlandı. Mübarek ve oğulları ile ilgili diğer suçlamalar arasında "sebepsiz zenginleşme, rüşvet, kamu mallarını çıkar için kullanmak ve bir çok alanda manipülasyon yaparak maddi çıkar sağlamak" bulunuyor.

Halen Dünya Sağlık Merkezi'nde tedavi gören ve mahkemeye ambulans helikopter ile getirilen Mübarek'in Tora Cezaevi'ne nakledilmesinin yakın bir zamanda gerçekleşeceği bildiriliyor. Mısır Halk Meclisi Sağlık Komisyonu'nu, Mübarek'in sağlık durumunun Tora Cezaevi'ne sevk edilmesine engel olmadığı yönündeki raporu mahkemeye ulaştı. Mahkeme bu konuda değerlendirmesini yaparak Mübarek'in cezaevine gönderilip gönderilmeyeceğine ilişkin son kararı verecek.

'MÜBAREK MISIR İÇİN CANINI ORTAYA KOYDU'
Mübarek'in avukatlarının son savunmalarını yapacakları duruşmanın yapıldığı Kahire Polis Akademisi'nin önünde gösteri yapan muhalifler, her zaman olduğu gibi yine Mübarek ve oğullarının idamını istedi. Mahkeme önüne gelen az sayıdaki Mübarek yanlısı ise eski Cumhurbaşkanı'nın vatansever bir kişi olduğunu ve Mısır için canını ortaya koyduğunu savunarak, Mübarek'in beraat etmesi gerektiğini öne sürdü. Karar tarihinin belirleneceği duruşma nedeni ile polis ve asker mahkeme salonu ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.