Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, 17 gündür devam eden isyan sürecinde ikinci kez halka seslendi.

İlişkili Haberler


Daha önce eylül ayındaki seçimlerde aday olmayacağını açıklayan Mübarek, bugün de yetkilerinin büyük kısmını yardımcısı Ömer Süleyman’a devrettiğini açıkladı.

‘Ülkeyi terk ettiği’ iddia edilen Mübarek, ‘ben de oğlum da bu ülkede öleceğiz’ diyerek bu iddiaları yalanlarken, şimdi gözler, 17 gündür istifa için isyan ateşini söndürmeyen halkta. Tahrir Meydanı’nın Mübarek’in kararını reddetmesi durumunda ordunun müdahale edeceği iddia edilmişti.

Mısır, 17 gündür devam eden isyanda en hareketli günlerinden birini yaşıyor.

Gün boyu, halkın istifasını ve ülkeyi terk etmesini istediği Hüsnü Mübarek’in ne yapacağıyla ilgili çeşitli iddialar ortaya atıldı.

Mübarek’in kararı ise, akşam saatlerinde belli oldu. Halka sesleneceği konuşmasının banda alındığı ve Dubai’ye gittiği iddia edilen Mübarek, konuşmasını canlı yaptı.

"Ben ve oğlum bu ülkede öleceğiz’ diyerek ülkeyi terk etmeyeceği mesajı veren Mübarek, "Yetkilerimin büyük kısmını yardımcım Ömer Süleyman’a devrettim” dedi.

Şimdi merak edilen, bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda, ordunun Tahrir Meydanı’na bakacağı ve Süleyman’ın kabul görmemesi halinde müdahalede bulunacağı iddialarının gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinde.

TAHRİR’DE SON DURUM
NTV Muhabiri Nuran Milli, Mübarek’in açıklamalarının Tahrir Meydanı’ndaki yansımasını Kahire’den aktardı:


"Açıklama burada şok etkisi yarattı. Herkes istifa bekliyordu. Meydanda, istifa beklentisi ile oluşan coşku yerini tepkiye bıraktı. Hakaret olarak kabul edilen şekilde ayakkabılar çıkarıldı ve 'git, git' sloganları atılıyor.


Kızgın göstericilerle dolu olan Tahrir’den, Mübarek gidene kadar protestolara devam edileceği haykırılırken, başkenti yarın ne bekliyor şimdi bu merak konusu.

Meydanın daha da dolacağı ve büyük bir gösteri olacağı belirtiliyor. Belki Başkanlık Sarayı’na belki devlet televizyonuna doğru yürüyüş yapılabilir ama bunu ordunun tavrı belirleyecek. Kısacası, yarın çok daha büyük bir gösteri bekleniyor ve meydandakiler Mübarek gidene kadar buradan ayrılmamakta kararlı olduklarını söylüyorlar.

Mübarek’in açıklamasından satır başları şöyle:

— "
Şimdi, daha iyi bir hayata, daha iyi bir geleceğe kendini adamış; büyük beklentileri olan bir kuşak var.

— Şehitlerin kanı boşuna akmış olmayacak ve kesinlikle sorunlara yol açan insanları cezalandırmak için sert olacağım.

— Ölmüş olan kişilerin ailelerine, kurbanların ailelerine ne kadar büyük bir acı çektiğimi ifade etmek istiyorum.

— Seslerinize, taleplerinize karşılık vereceğim ve vaatlerimi yerine getirmek konusunda ciddiyim.

— Çağrılarınıza yanıt vermek zorundayım ama hiçbir şekilde dış güçlerden gelecek ve gelmekte olan müdahalelere; gerekçeleri ne olursa olsun kulak vermeyeceğim.

— Kız ve erkek kardeşlerim; daha önce de söylediğim gibi bir sonraki seçimlerde aday olmayacağım. Bugüne kadar anavatanımıza yaptıklarımı yeterli görüyorum ve bunlardan memnunum.

— Mısır halkına ve Mısır için endişe duyan herkese taahhüt ediyorum ki, görüş birliği içinde süreci atlatacağız. Silahlı güçler de bu sürece katkıda bulunacak.

— Diyalog süreci başladı ve bu belirli bir uyuma ulaşmamıza yol açtı. Bu süreçte rotayı doğru yöne çevirerek yola devam etmeliyiz. Diyaloglar, bir komite oluşmasına yol açtı. Anayasa değişikliğini yapacak başka bir komite de oluşturduk. Bu komite de, benim bugüne kadar kendime yüklemiş olduğum ve söz verdiğim konularda analiz yapacak. Sözlerimi yerine getirip getirmediğime bakılacak. Ve bu komitede yargıdan önemli isimler olacak.

— Ayrıca, bazı şehitler büyük acılara neden oldu. Elbette özellikle bu alanda soruşturmaların yürütülmesi ve sonuca ulaşılması için de komite görevlendirdik.

— Olağanüstü hal yasasının yeniden gözden geçirilmesi ve kaldırılması da önceliklerimiz arasında.

— Mısır zorlu bir zamandan geçiyor ve hiçbir şekilde ekonomimize zarar verebilecek gelişmelere izin veremeyiz. Değişim isteyenlere de mağdur hale geleceklerdir.

— Bütün Mısırlılar aynı gemide ve hepimiz yakın zamanda başlamış olduğumuz diyaloğa tek bir ekip olarak devam etmeliyiz. Ki böylece krizden kurtulalım ve ekonomimize güven gelsin. Halkımız da normal hayata dönsün ve güven içinde yaşayabilsin.

— Mısır bu zor günleri atlatacak. Önceliğimiz, menfaatlerimizi korumakta yatmalı. Cumhurbaşkanı yardımcım ile görüştüm ve yetkilerimin büyük kısmını kendisine devrettim. Ve inanıyorum ki Mısır bu günleri geride bırakacak, yeniden ayakları üzerine kalkacaktır.

— Ben ve oğlum bu ülkede öleceğiz..."