Obama: Adalet yerini bulmalı

ABD Başkanı Obama, Baltimore'da polis gözaltısı sırasında ölen Freddie Gray’e yönelik gerçeklerin ortaya çıkmasının "hayati önem taşıdığını" belirterek, "Adalet yerini bulmalı" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.05.2015 - 21:30

Obama: Adalet yerini bulmalı

ABD Başkanı Barack Obama,  Basın Özgürlüğü Günü’ne dikkat çekmek için, görevlerini yaparken baskı gören gazeteciler, Rusya’dan Fatma Tlisova, Vietnam’dan Dieu Cay ve Etiyopya’dan Simegnish “Lily” Mengesha'yı Beyaz Saray'da ağırladı.

Burada, Gray’in ölümüyle ilgili soruşturmada başsavcının kararına değinen Obama, şunları kaydetti:

"Freddie Gray’e ne olduğuna yönelik gerçeğin ortaya çıkması kesinlikle hayati önem taşıyor. Yasal süreçlerle ilgili yorumda bulunmuyorum ve bu uygun da olmaz. Ama şunu söyleyebilirim ki adalet yerini bulmalı. Tüm kanıtlar sunulmalı. Suçlama yöneltilenler için de tabii ki hukukun üstünlüğü ve yargı süreci geçerli. Dolayısıyla, hukuk sistemimizin olması gerektiği gibi işlediğinden emin olmak istiyorum."

Obama, Baltimore'da yapıcı ve özenli protestolar  görmekten de memnun olduğunu dile getirerek, “Umarım, protestolarda şiddet içermeyen bu yaklaşım ve toplum ile diyalog devam eder" diye konuştu.

Söz konusu soruşturmada başsavcı, olaya karışan 6 polis memuruna cinayet, kasıtsız adam öldürme ve görevi kötüye kullanma dahil çeşitli suçlamalarla dava açılmasına karar verildiğini duyurmuştu.

Sayfa Yükleniyor...