Obama 'Joker' oldu

ABD'de, duvarlara ve elektrik direklerine yapıştırılan, Obama'yı zalim, acımasız ve tehlikeli bir karakter olan ‘Joker’ gibi tasvir eden posterler tartışılıyor.

05.08.2009 - 12:05

Obama 'Joker' oldu

'Kara Şövalye' filminde Heath Ledger'in canlandırdığı ‘Joker’ karakterini ABD başkanı Obama'ya uyarlayan duvar afişleri merak uyandırdı. Los Angeles ve Atlanta'nın sokaklarındaki elektrik direkleri ve duvarlarında görülen ve Obama’yı oldukça zalim, acımasız ve tehlikeli bir karakter olan ‘Joker’ gibi tasvir eden posterler ilgi çekti.

Obama'yı yüzünü beyaz ve dudaklarını kırmızıya boyanmış olarak gösteren posterleri kimin astığı ise bilinmiyor. Posterlerin altında ‘socializm’ (sosyalizm) ve ‘why is so serious?’ (neden bu kadar ciddi) yazması dikkat çekti.

ABD kamuoyunda bu konuya farklı tepkiler geldi. Amerikan Thinker web sitesi editörü Thomas Lifson, konuyu Obama'nın politakalarından hayal kırklığına uğrayan bir topluluğun ‘alaycı ve bilgece’ ürünü olduğunu söyledi. Obama’nın destekleyicileri ise olayı ‘zalimlik’ ve ‘haksızlık’ olarak değerlendirdi.

SAĞLIK REFORMUNA TEPKİ
Bu tepkinin başkanın 1 trilyon dolarlık sağlık programı yaratma planı için bir eleştiri olduğu da düşünceler arasında yer alıyor. Cumhuriyetçi yönetici Michael Steele, Obama için ilk defa 2 hafta önce ‘sosyalizm ile bağlanıtılı’ tabirini kullanmış ve sağlık programını acımasızca eleştirmşti. Bu eleştirilere rağmen Obama’nın bu tasarıyı kongreden geçirmek için ısrar edeceği düşünülüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...