Obama’nın “Tanrı bana yardım etsin” ifadesini, yeminde yazılı olmamasına rağmen söylemesi dikkat çekti.

Kongredeki törende takdim edilirken, ikinci adı “Hussein” yerine “H” kullanılan ve “Barack H. Obama” olarak tanıtılan Obama, platforma çıkar çıkmaz meydanı dolduran kalabalıklar tezahürata başladı. Obama, ABD’nin eski başkanlarından Abraham Lincoln’un yemin ederken el bastığı ve 1861 yılından bu yana kullanılmayan İncil’e el bastı. Barack Obama, ABD anayasasını ve ülkeyi iç ve dış düşmanlardan koruyacağına ilişkin yemininin ilk cümlesini, Yargıç Roberts’tan sonra tekrar ederken şaşırdı ve Roberts, Obama’ya bu cümleyi bir kez daha söyleyerek hatırlattı.

Obama yemin ederken, “Ben Barack Hussein Obama” olarak yeminine başladı. Yeminin ardından, yeni başkan bir konuşma yaparak ABD halkına seslendi. Yeni Başkan konuşmasında insan haklarına vurgu yaptı ve “Yeni bir çağ başlatmaya kararlıyız” dedi.

Daha sonra Michelle ve Barack Obama, George ve Laura Bush’u uğurladı. Bush ise helikopterle Teksas’taki evine dönmek üzere Beyaz Saray’dan ayrıldı.

GÜN İBADET İLE BAŞLADI
Bugün yemin töreni öncesinde St. John Kilisesi’nde ibadet eden Barack ve Michelle Obama, Beyaz Saray’a geçerek George ve Laura Bush ile buluştular. Michelle Obama, Beyaz Saray’a elinde bir hediye paketi ile geldi. Beyaz Saray’da kahve içen Bush ve Obama çifti, yemin töreninin gerçekleşeceği Kongre’nin Batı Kanadı’na doğru hareket ettiler. Kongre’de törenin yapılacağı alana önce George W. Bush ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney girdi. Sonrasında yeni Başkan Yardımcısı Joe Biden ve törenin organizasyon komitesi alana girdi.

ÖNÜMÜZDEKİ KUŞAKLAR BU SABAHI HATIRLAYACAK
Ardından tören alanına giren Barack Obama ise büyük coşku ile karşılandı.

Kısa süre sonra Kongre adına Senatör Dianne Feinstein “Hoşgeldiniz” açıklaması yaptı. Feinstein konuşmasında şunları kaydetti: “Oy kutularının üstünlüğünden kuşku duyanlar, bugüne bakıp, hiçbir şekilde güçle alınan bir başarının buna eşdeğer olamayacağını görecek. Önümüzdeki kuşaklar bu sabahı hatırlayacaklar. Çünkü bu sabah değişimin köşe başı olacak. Bu an daha önce tarihte yankılanmış bir umudun gerçekleştiği an olacak. Bugünden itibaren kendimizi bu çağrıya adıyoruz, Başkan Barack Obama için. Tanrı Amerika’yı korusun!”

Feinstein’ın konuşmasının ardından Papaz Rick Warren tarafından yapılan duada ise, Obama için şu dileklerde bulunuldu: “Tanrı ona cesaret versin, şefkati bol ve cömertliği tam olsun.”

BIDEN YEMİN ETTİ
Papaz Warren’ın konuşmasının ardından Aretha Franklin sahne aldı. Bunun ardından Joe Biden yemin ederek ABD’nin yeni başkan yardımcısı oldu.

SENATÖR KENNEDY RAHATSIZLANDI
ABD’de Başkan Barack Obama’nın yemin töreni çerçevesinde tatsız bir olay yaşandı. Yemin töreninin ardından düzenlenen öğle yemeğine katılan Senatör Edward Kennedy, fenalaşmasının ardından hastaneye kaldırıldı.

Demokrat senatör Kennedy, ABD Kongresi’ndeki öğle yemeğinde fenalaşmasının ardından tekerlekli sandalyeyle Kongre’den çıkarıldı.

Kennedy’nin fenalaşmasının ardından hastaneye götürülürken bilincinin açıldığı ve konuşabildiği belirtildi.

Doktorlar Kennedy’nin durumunun iyi olduğunu açıkladı.

76 yaşındaki Kennedy, kanser tedavisi görüyor. Kennedy, hastalığı nedeniyle kısa süre önce ameliyat da geçirmişti.

Edward Kennedy Kasım 1963’te suikasta kurban giden 35 . başkan John F. Kennedy’nin ağabeyi... Kardeş, senatör Robert Kennedy de 1968’de suikasta kurban gitmişti.