NTV

Ruhani'den 'Babek Zencani' açıklaması

NTV Haber

Dünya

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Babek Zencani yolsuzluk dosyası için "neden bu kadar petrol bir kişiye verildi, anlamakta zorluk çekiyorum" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, devlet televizyonundaki canlı yayınlanan söyleşide, Rıza Sarraf'ın İran'daki ortağı olduğu söylenen Babek Zencani'yle ilgili soruları da yanıtladı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "Neden bu kadar yüklü miktarda petrol ve para bir kişiye verildi, anlamakta zorluk çekiyorum. Rakam çok büyük. Yaklaşık ülkenin bir aylık tüm geliriyle eşit" açıklamasında bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Zencani için neden tutuklanma kararı alındığını da şu şekilde cevapladı: "Bu kişi paraların bu bankada şu bankada olduğunu söylüyordu. Yaptığımız detaylı araştırmada tümden yalan söylediğini anladık. Olayın doğru olmadığı anlaşılınca birinci yardımcımdan yolsuzluk meselelerinin üzerine gidilmesini istedim."

İranlı Babek Zencani, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin yolsuzlukla mücadele talimatının ardından 30 Aralık'ta tutuklanarak cezaevine konulmuştu.