Rusya ile Ermenistan ortak ordu kuruyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan'la ortak ordu kurulması için çalışmalara başlanması talimatını verdi. Bir diğer gelişme de, Bulgaristan ve Moldova'da Rusya'ya yakın adayların seçimlerden zaferle ayrılmaları oldu.

NTV Haber 15.11.2016 - 07:28

Rusya ile Ermenistan ortak ordu kuruyor

Rusya ve Ermenistan, ortak ordu kurmak için harekete geçti.

Rus İnterfax ajansının haberine göre, Putin bir kararname yayınlayarak çalışmalara başlanması talimatını verdi.

Kurulacak ordu Rusya ve Ermenistan'ın kara sınırlarını koruyacak.

Ordunun başında Ermenistan'ın atayacağı ve Rusya'nın onaylayacağı bir komutan olacak.

Kurulacak ordu barış zamanında Ermenistan Genelkurmayı'na bağlı olarak çalışacak, savaş zamanında ise komuta Rusya'ya geçecek.

SEÇİMLERİ RUS YANLILARI KAZANDI

Öte yandan Moldova ve Bulgaristan'daki seçimlerden Rus yanlısı liderler galip çıktı.

Bulgaristan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Rumen Radev, Bulgaristan'ın Avrupa yerine tekrar Rusya'yla yakınlaşması gerektiğini savunuyor. Radev'in Avrupa Birliği'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlara karşı çıktığı da biliniyor.

Moldova'daki devlet başkanlığı seçimlerinin galibiyse Igor Dodon oldu. Moskova'yla eski bağları kurma sözü veren Dodon'un, seçimden sonraki teşekkür konuşmasını Rusça yapması da dikkat çekti.

Tüm bu gelişmeler Rusya'nın Doğu Avrupa'da ve Orta Doğu'da gücünü artırdığı şeklinde yorumlanıyor. Rusya, Ukrayna'ya ait Kırım'ı 2014 yılında ilhak etmişti. Suriye'de Esad rejimini destekleyen Rusya'nın Hmeymim'de bir hava üssü ve Tartus'ta bir deniz üssü bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...