İlişkili Haberler

Samsung, Hyundai Motor ve 6 büyük şirket grubunun, ülkenin başkanı Park Geun-hye ile bağlantılı fonlara rüşvet olarak milyonlarca dolar aktardıkları iddia ediliyor.

Başkan Park rüşvet skandalıyla alakalı olarak görevden alınma süreçleriyle karşı karşıya. Ülkede son haftalarda başkanın istifasının istendiği büyük gösteri yürüyüşleri düzenlenmekte.

Holdinglerin Başkan Park’ın yakını Choi Soon-sil üzerinden kar amacı gütmeyen kuruluşlara büyük miktarlarda bağışta bulunduğu ve karşılığında siyasi destek sağladığı iddia ediliyor. Savcılık makamları hükümetle bağlantılı rüşvet skandalında birçok devlet kurumuna baskınlarda bulundu ve başkan Park’ın rüşvet skandalında önemli bir yeri olduğu iddiasını mahkemeye sundu.

Samsung şirketini babasının hastalığı dolasıyla geçiçi olarak yöneten başkan yardımcısı Lee Jae-yong da büyük suçlamalarla karşı karşıya. Samsung tartışmalı bir şirket birleşmesinin desteklenmesi için devletten destek almak amacıyla bağış görüntüsü altında rüşvet vermekle suçlanıyor. İddialar bu birleşmenin Lee’nin şirket içerisindeki pozisyonunu güçlendirdiği noktasına odaklanıyor.

Televizyonlardan da canlı yayınlanan sorgulamalarda tüm yöneticiler suçlamaları redderken, Samsung yöneticisi Lee’nin zor anlar geçirdiği gözlendi.

Başkent Seul’da devam eden gösteriler üzerine Güney Kore Başkanı Park halktan özür dilemiş fakat istifa etmekten vazgeçmişti. Park geçtiğimiz hafta azledilme kararını parlamentoya bıraktığını açıklamıştı.

Choi-gate skandalıyla sarsılan ülkede gösteriler devam etmekte. 
Choi-gate skandalıyla sarsılan ülkede gösteriler devam etmekte.