'Son 4 yılda hiç uyudu mu, emin değilim'

İkinci döneminin "güvenlik takımı"nı John Kerry, Chuck Hagel ve John Brennan'dan oluşturan ABD Başkanı Barack Obama, CIA Başkanlığı'na aday gösterdiği Brennan'ı, "Son 4 yılda hiç uyudu mu, emin değilim" sözleriyle tanıttı.

08.01.2013 - 12:07

'Son 4 yılda hiç uyudu mu, emin değilim'

ABD Başkanı Barack Obama, ikinci döneminin "güvenlik takımı"nı belirledi. Dışişleri Bakanlığı'na Vietnam Savaşı gazisi senatör John Kerry'yi aday göstermesinin ardından dün de, Savunma Bakanlığı Pentagon'a Cumhuriyetçi Parti kökenli ve Vietnam Savaşı gazisi Chuck Hagel ve CIA Başkanlığı'na da, Beyaz Saray Terörle Mücadele ve İç Güvenlik Danışmanı John Brennan'ı getireceğini açıkladı.

ABD Başkan Obama'nın "güvenlik takımı"nı bu üç isimden seçmesinin ABD'nin önümüzdeki dönemde dış politikada izleyeceği statejiyle ilgili olduğu iddia edildi. ABD'nin 2014 yılında Afganistan'dan tamamen çekilmesine ayak direyen Leon Panetta'nın yerini, Vietnam Savaşı gazisi Chuck Hagel alacak. Cumhuriyetçi Parti kökenli Hagel, ABD'nin 2014 yılı sonuna kadar Afganistan'dan çekilme stratejisini belirleyecek.

ABD Başkanı Obama'nın "yeni güvenlik stratejisi"nde kritik bir pozisyona getirdiği bir başka isim de, Beyaz Saray Terörle Mücadele ve İç Güvenlik Danışmanı John Brennan. Obama'nın, "Son 4 yıl içerisinde hiç uyudu mu, emin değilim" diyerek tanıttığı Brennan, ABD'nin Afganistan, Pakistan, Yemen ve bazı Afrika ülkelerindeki "insansız hava araçları" savaşını yürütecek.

'OBAMA'YA İSİMLERİ O VERİYORDU'
Obama 2008'de göreve geldikten sonra insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırılarda binlerce kişi öldürüldü. Son 4 yılda insansız hava araçlarıyla hedef alınacak isimlerin listesini, Obama'ya John Brennan'ın verdiği belirtiliyor.

ABD Başkanı Barack Obama, Savunma Bakanlığına aday gösterdiği Chuck Hagel'in, Cumhuriyetçi Parti kökenli olması nedeniyle, "Washington'da ihtiyaç duyulan iki partili bir geleneği temsil ettiğini" söyledi.

'ORDUNUN İHTİYAÇ DUYDUĞU LİDER'
Hagel'i, "ABD ordusunun ihtiyaç duyduğu bir lider" olarak tanımlayan Obama, Hagel'in gönüllü olarak asker yapan ve Vietnam'da savaşan ilk savunma bakanı ve savaş yarasına sahip olan birkaç savunma bakanından biri olduğunu vurguladı.

Leon Panetta'nın koltuğuna oturacak Chuck Hagel'i Obama, "ABD ordusunun ihtiyaç duyduğu bir lider" olarak tanımladı. Leon Panetta'nın koltuğuna oturacak Chuck Hagel'i Obama, "ABD ordusunun ihtiyaç duyduğu bir lider" olarak tanımladı.

ABD Başkanı Obama, "Saneto'da Chuck'ın cesaretine, muhakeme gücüne ve hatta popüler olmamasına ve yaygın inanışa meydan okumasına rağmen düşüncelerini söylemesine hayranlık duydum. Bu kesinlikle ulusal güvenlik ekibimde istediğim bir özellik" dedi.

YAHUDİ LOBİSİ TEPKİLİ
İsrail'i ve İran'a uygulanan yaptırımları eleştiren Cumhuriyetçi Parti kökenli Chuck Hagel, Yahudi lobisinin pek sevmediği bir politikacı. Bu nedenle ABD Senatosu'ndaki onay sürecinin zorlu olması bekleniyor. Cumhuriyetçi senatörlerin, Hagel'a oy vermesinin zor olduğu iddia ediliyor.

SENATO'YA ÇAĞRI
CIA Başkanlığı'na da Beyaz Saray Terörle Mücadele ve İç Güvenlik Danışmanı John Brennan'ı aday gösterme kararıyla ilgili olarak da Obama, "Bu iki lider, yaşamlarını ülkelerini korumaya adadı, onların olağanüstü bir iş çıkaracağına eminim. Senato'yu da ülkemizi ve Amerikan halkının güvenlik içinde kalması için, onları mümkün olduğunca hızlı biçimde onaylamaya çağırıyorum" dedi.

25 YILLIK CIA ÇALIŞANI
Brennan'ın 25 yıllık CIA çalışanı olduğuna dikkat çeken ABD Başkanı Barack Obama, "John, hayatımda gördüğüm en sıkı çalışan kamu çalışanlarından biri. Dört yıldır hiç uyudu mu emin değilim. Ben Martha's Vineyard'da iken, John geldi ve basın toplantısı yaptı. Yaz ayında, Ağustos'ta takım elbiseli ve kravatlıydı. Bir gazeteci 'Dinlenmek için hiç ara vermez misiniz ' diye sordu. John, 'Dinlenmem ben' diye cevap verdi. Şu anda bile hiç gülümsemiyor" diyerek espri yaptı.

ABD'nin son 4 yılda insansız hava araçlarıyla hedef aldığı kişilerin isimlerini Brennan, Obama'nın önüne koyuyordu. ABD'nin son 4 yılda insansız hava araçlarıyla hedef aldığı kişilerin isimlerini Brennan, Obama'nın önüne koyuyordu.

HAGEL KİMDİR?
ABD'nin Nebraska eyaletinde 1946'da doğan Chuck Hagel, siyasi kariyerinin yanı sıra işadamlığı kariyerine sahip bir isim. Vietnam Savaşı'nda savaşan ve yaralanan, göğsünde hala şarapnel izlerinin parçalarını taşıyan Hagel, 1996'da Senato'ya adım atmadan önce bir telefon şirketinin eş kurucusu olarak görev yapmış ve bir yatırım bankacılığı firmasına başkanlık etmişti.

1996'dan 2009'a kadar Cumhuriyetçi Parti Nebraska senatörü olan ve Senato kariyeri boyunca önemli pozisyonlara gelen Hagel, 2009'da Senato'dan emekli oldu.

Hagel, şu anda Georgetown Üniversitesi'nde ders veriyor ve Atlantic Council adlı düşünce kuruluşunun başkanlığını yapıyor. ABD Başkanı'nın İstihbarat Danışma Kurulu'nun da eş başkanı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...