Bogdanov, Suriye'yi kimin yöneteceğine sadece Suriye halkının karar vermesi gerektiğini belirterek şunları belirtti:

"Suriye'nin Dostları grubunun çalışmalarına katılmayacağız. Çünkü bu grubun çalışmaları Libya İletişim Grubu'nu hatırlatıyor. Suriye'de ilk olarak şiddeti durdurmamız gerekiyor. Batı'nın Beşşar Esad yönetiminin meşru olmadığını söylemesi kabul edilemez. Bu tür açıklamalar ve politikalar, Suriye halkına zarar veriyor. Ülkede, yasadışı grupların silahlandırılmasına izin veremeyiz.

Şu an Suriye'deki önemli sorunlardan biri insani yardım konusudur. Birleşmiş Milletler bu konuda öncülük etmelidir. Ayrıca bir an önce Suriye yönetimi ile muhalif gruplar arasında diyalog ortamı sağlanmalıdır. Biz, Suriye'deki muhaliflerle iletişim kurulmasını destekliyoruz, çünkü oldukça fazlalar".

Bogdanov, Türkiye-Rusya ilişkilerine de değindi. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin son derece önemli olduğunu belirten Bogdanov, Türkiye'nin Ortadoğu bölgesindeki önemli oyunculardan biri olduğunu ve Suriye'de yaşananlardan etkileneceğini söyledi. Son olarak Irak'taki gelişmelere değinen Bakan Yardımcısı, ABD'nin Irak'tan çekilmesinin ülkede durumu kötüleştirmediğini ifade ederek Irak Silahlı Kuvvetlerinin gelişmekte olduğunu söyledi.

'SURİYE ULUSAL KONSEY'İ SORUMSUZCA DAVRANIYOR'
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Ulusal Konseyi'ni sorumsuz davranmakla suçladı. Ria Novosti ajansının haberine göre, Lavrov basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler üyelerinin BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın Suriye misyonuna destek vereceklerini umduğunu belirtti.

Suriye'de taraflar arasında çözüme ulaşılabilmesi için Annan'ın önemli bir görevi olduğunu vurgulayan Lavrov, Suriye Ulusal Konseyi'nin konu ile ilgili tutumunu da eleştirdi.

Lavrov, "Annan'ın Suriye ziyaretinden sadece iki gün sonra Suriye Ulusal Konseyi, bu girişimin başarısız olduğunu söyledi. Bana göre bu açıklama, kesinlikle sorumsuzluktur" dedi. BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye'de temaslarda bulunmuştu.