Tarihi seçimin ardından ilk açıklama: Adil olmasa da özgür bir şekilde yapıldı

Myanmar'da Nobel ödüllü muhalif lider Aung San Suu Çii, ülkesinde 8 Kasım'da düzenlenen seçimin "adil" olmasa da "özgür bir şekilde" yapıldığını belirtti.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.10.2015 - 11:26 | Son Güncelleme : 10.11.2015 - 11:26

Tarihi seçimin ardından ilk açıklama: Adil olmasa da özgür bir şekilde yapıldı
Aung San Suu Çii
Aung San Suu Çii

Yaklaşık 50 yıllık askeri yönetime son veren 2010 seçimlerinin ardından pazar günü yapılan ilk genel seçimden sonra BBC'ye konuşan Suu Çii, liderliğini yaptığı Demokrasi İçin Ulusal Birlik Partisi'nin (NLD) mecliste çoğunluğu kazandığını söyledi.

AB gözlemci heyetinin açıklamasında, seçim sürecinin beklenenden daha iyi şekilde ilerlediği belirtilerek bir sonraki seçimde daha fazla kadın ve Müslüman adayın yer alması gerektiği vurgulandı.

Myanmar'daki genel seçimde Müslümanların aday olmasına ve oy kullanmasına izin verilmedi. NLD, daha önce milletvekilliği şartlarına uygun Müslümanların aday olmak için başvuruda bulunduğunu ancak bu kişilerin ülkedeki radikal Budist grupların tepkisinden çekinildiği için aday gösterilmediğini açıklamıştı.

Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar, "devletsiz" sayılıyor. Birleşmiş Milletler tarafından "eziyet gören dini azınlık" olarak kabul edilen Arakanlı Müslümanlar, hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalıyor. 

Sayfa Yükleniyor...