Trump'ın "Pocahontas" benzetmesi tartışma yarattı

Hikayesi sinema ve çizgi film endüstirisine uyarlanan "Pocahontas" Trump'ın ırkçı şakasına malzeme oldu. ABD Başkanı Kızıderili gazileri kabul ettiği bir toplantıda Demokrat Partili senatör Elizabeth Warren'ı "Pocahontas"a benzetti. Trump'ın ifadesi tepki çekti.

NTV Haber 28.11.2017 - 16:42 | Son Güncelleme : 28.11.2017 - 16:49

warren pocahontas trump kızılderili281117.jpg

Gaflarıyla ünlü ABD Başbakanı Donald Trump 17. Yüzyılın başlarında bir İngilizle evlenerek başkent Londra'ya getirilen Kızılderili kabilesi şefinin kızı "Pocahontas" espirisiyle eleştiri oklarının hedefi oldu.

Trump, Kılızderili Navajo kabilesinin İkinci Dünya Savaşı gazilerinden 3'ünü onurlandırdığı Beyaz Saray'daki toplantıda Demokrat Partili senatör Elizabeth Warren'in Kızılderili köklerine gönderme yaptı. Trump, "Ona Pocahontas diyorlar" dedi.

Trump'ın konuşmasını 19. yüzyılda yerli kabilelerin topraklarına el koyan ve onların zorunlu tehcirini onaylayan Başkan Andrew Jackson'ın portresinin altında yapması da dikkat çekti.

Trump, "Siz çok özel insanlarsınız. Bizlerden çok önceleri buradaydınız. Hatta Kongre'de bir senatörümüz var. O da çok önceleri burada olduğunu söylüyor. Ona Pocahontas diyorlar" şeklinde konuştu.

Kızılderili kabilesi şefinin kızı "Pocahontas" 17'inci yüzyılda evlendirilerek Londra'ya getirilmişti. 
Kızılderili kabilesi şefinin kızı "Pocahontas" 17'inci yüzyılda evlendirilerek Londra'ya getirilmişti. 

Warren'ın Trump'a yanıtı ise gecikmedi. Demokrat senatör Elizabeth Warren, "Maalesef ABD Başkanı böyle bir törende bile ırkçı bayağılıktan kaçınamıyor" ifadesini kullandı. Kızılderili dernekleri de Trump'in tarihi bir figürü kullanarak kendilerine hakaret ettiğini savundu.

Beyaz Saray basın sekreteri ise yaptığı açıklamada Warren'ın kariyerinde ilerlemek için kökeni hakkında yalan söylediğini iddia etti ve asıl aşağılayıcı olanın Demokrat senatör Warren'ın köken iddiası olduğunu belirtti.

Trump daha önce bir röportajında da Warren için "Pocahotas" demiş ve bu benzetmenin Warren'ı değil "Pocahontas"ı incitebileceğini söylemişti.

Sayfa Yükleniyor...