Tunus'un Erdoğan'ı: Seçimi kazandık

Tunus'ta Zeynel Abidin bin Ali iktidarının sene başında halk ayaklanması ile son bulmasının  ardından düzenlenen ilk seçimde, oy sayımı devam ediyor. Seçimi kazanması beklenen Ennahda Partisi’nin  lideri Raşid el Gannuşi, Başbakan Erdoğan'ı ve AK Parti'yi örnek aldığını açıkladı.

24.10.2011 - 11:14

Tunus'un Erdoğan'ı: Seçimi kazandık

Tarihindeki ilk özgür seçimleri yapan Tunus'ta oy sayımı devam ediyor. Seçim,Tunus'ta yapılan ilk "özgür ve çoğulcu seçim" olarak değerlendiriliyor. Tunuslu yetkililer, oy pusulalarının sayımının elle yapıldığı için sonuçların açıklanmasının yarını bulabileceğini bildirdi. Yetkililer, katılımın yüzde 70'e ulaştığına, kimi bölgelerde yüzde 80'i aştığına dikkat çekti.

Beklentiler İslamcı Ennahda Partisi’nin sandıktan birinci çıkacağı ancak tek başına hükümeti kurmayacağı yönünde. Parti yetkilileri de oy oranlarının yüzde 50'yi aştığı iddiasında.

Ennahda Partisi’nin lideri Raşid el Gannuşi, Başbakan Erdoğan'ın ve AKP’yi kendisine örnek aldığını açıkladı.

100'DEN FAZLA PARTİ SEÇİME KATILDI
217 üyeden oluşacak Kurucu Meclis'in görevi geçici hükümeti kurmak ve bir yıl içinde yeni anayasayı oluşturmak olacak. Dört milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede yüzden fazla siyasi parti seçim yarışına katıldı.

Seçimi 140'ı AB'den olmak üzere bin kadar gözlemci de izledi. AB ekibi, seçimin bir bayram havasında geçtiğini, ancak sayım süresince şeffaflık sağlanmasının bir diğer önemli sınav olacağını kaydediyorlar.

Tunus'ta 23 Ekim seçimleri öncesindeki kampanya döneminde İslamcılarla seküler partiler arasında kamplaşma yaşandığı bildiriliyor.

Bu arada Tunus'taki isyanı başlatan olayda kendini ateşe veren Muhammed Buazizi'nin annesi, Reuters haber ajansına verdiği demeçte seçimlerin onur ve özgürlük adına kazanılmış bir zafer olduğunu söyledi.

'KAZANAN: TUNUS'
Tunus basını da dünkü seçimin ardından bugün attığı manşetlerde demokrasinin zaferi vurgusu yaptı. Rüya gerçek oldu manşetini atan Arapça yayınlanan yüksek tirajlı El Şuruk gazetesi, “Kazanan: Tunus” ifadesini kullandı.

Fransızca yayınlanan La Presse gazetesi de “Çoğulcu seçimler Tunus'ta”, “Bin Ali'siz Evet” başlığını kullandı ve Tunus için özel olan bu seçim gününün Arap Dünyası için bir örnek olduğunu, ilk kez bu otokratik bölgede uzun bir demokrasi geçmişi olan ülkelerde uygulanan kural ve kriterlere uygun bir seçim düzenlendiğini yazdı.

Fransızca yayınlanan Tunis-Hebdo da Arap dünyasına yayılan Tunus baharının, Tunus'a ağır bir ahlaki sorumluluk yüklediğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...