İngiliz Düşünce Kuruluşu Chatham House, Türkiye'ye yönelik yeni bir proje hazırladı.

"Türkiye'ye Stratejik Bakış" projesinin amacı, Türk siyaseti ve ekonomisinin analizini yapmak. Türkiye'nin son dönemdeki dış politikasına da değinilen projede, Ankara'nın diplomaside pek çok alanda birden öne çıkmaya çalışmasının odaklanma sorununa neden olabileceğine işaret ediliyor.

Chatham House Direktörü Robin Niblett, NTV'nin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Niblett, Türkiye'nin, içten nasıl değiştiğinin ve bu değişimin uluslararası etkileri ne olduğunun anlamaya çalıştıklarını söylüyor. Projenin cevap aradığı diğer soruları ise Niblett şöyle sıralıyor: "Türkiye Ortadoğu'da nasıl aktif bir rol oynuyor? Avrupa'ya stratejik olarak ne getirebilir? Karadeniz ve diğer ekonomik bölgelerin gelişimi açısından nasıl yardımcı olabilir? Türkiye içten değişirken, stratejik olarak geleceği nasıl şekillenecek?"

Niblett, Türkiye'nin mevcut dış politikasına ilişkin endişelerini şöyle özetliyor: "Türkiye aynı zamanda pek çok bölgeyle ilgilenerek önemini göstermeye çalışıyor. Bulunduğu coğrafya nedeniyle bazı bölgelerde bunu yapması kaçınılmaz. Ama umarım sürdürülebilir bir dış politika geliştirebilir. Benim Türkiye ile ilgili endişem, aynı anda birden fazla girişime odaklanıp odaklanamayacağı. Umarım bizim çalışmalarımız ve Türkiye'deki ortaklarımızla yaptığımız işbirliğiyle önceliklerin belirlenmesinde yardımcı olabiliriz."

AB İLE ÖNÜMÜZDEKİ BİR İKİ YIL ÇOK ZOR OLACAK
Robin Niblett, Avrupa'da şu an hemen hemen tüm büyük liderlerin güçlük içinde olduğunu söylüyor: "Fransa Almanya, İngiltere ve İtalya'da liderler kendilerini zayıf hissediyor. Ekonomik kriz nedeniyle konumları güçlü değil. Bu dönemde kimse Avrupalı seçmeni korkutmak istemiyor. Çoğu Avrupalı şu anda Avrupa'nın genişlemesinden yana değil. Bazı başlıkların çok sessiz bir biçimde açılacağını umuyorum. Ama önümüzdeki bir ya da iki yıl çok zor olacak"