Türkiye ile müzakereler hemen kesilsin!

Öneriyi gündeme getiren Almanya'da hükümet ortağı olan ve Hıristiyan Demokratlar'ın Bavyera'daki kardeş partisi olarak bilinen CSU.

Anadolu Ajansı 05.01.2010 - 12:06

Türkiye ile müzakereler hemen kesilsin!

Almanya'da hükümet ortağı ve Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin Bavyera eyaletindeki kardeş parti konumunda olan Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisi, AB'nin Türkiye ile sürdürdüğü üyelik müzakerelerinin hemen kesilmesini istiyor.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" adlı gazetede yer alan haberde, CSU'nun, yarın geleneksel olarak Wildbad Kreuth kasabasında düzenleyeceği toplantı için hazırladığı bir tasarıda, müzakerelerin bir an önce durdurulmasını istediği ve "AB'nin komşuluk politikası" konusunda somut bazı önerilerde bulunduğu belirtildi.

"Türkiye'ye daha dürüst davranılması" istenilen tasarıda, Türkiye'nin, AB'ye katılım için gerekli siyasi ve ekonomik şartları yerine getirmekten çok uzak olduğu gerekçesiyle "tam üyelik beklentisinin" kesin olarak ortadan kaldırılması gerektiği savunuldu.

Tasarıda, "Sıkıntılı üyelik müzakerelerine son verilmesi için Türkiye'ye imtiyazlı ortaklık şeklinde, Avrupa'ya daha sıkı bağlanması için bir teklif yapılması gerekir" ifadesi kullanıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...