Avrupa Komisyonu’nun,Türkiye’yle ilgili bu yilki ilerleme raporunun taslağında, 12 Eylül'de yapılan referandumdan duyulan memnuniyet dile getirilirken, yeni anayasal düzenlemelerin Türkiye'yi Avrupa Birliği standartlarına bir adım daha yaklaştırdığı belirtildi.

Raporda azınlık vakıflarıyla ilgili kararlar olumlu olarak görülen gelişmeler arasında yer aldı.

Türk hükümetinin azınlıklara ait olan emlakların iadesi konusundaki kararlılığı, ruhban okulunun açılması için atılan adımlar olumlu bir şekilde değerlendirildi.

Terörle mücadele konusunda PKK’nın terör örgütü olduğunun altı çizilen raporda, örgütün tüm eylemlerinin kınandığı belirtildi.

Dış politikada Türkiye'nin son bir yılda atmış olduğu adımların çoğunun olumlu bir şekile karşılandığının altı çizildi.

Ancak bu olumlu tavra karşın ilerleme raporunun taslağında eleştirler de yer aldı.

BASIN VE İFADE ÖZGÜRĞÜNE ELEŞTİRİ
Türkiye'de gazetecilerle basın kuruluşlarının yaşadığı sorunlara geniş yer ayrılan raporda, bu alanda Avrupa Birliği uygulamalarından uzaklaşıldığına dikkat çekildi.

Hala çok sayıda gazeteci ile siyasetçinin tutuklu bulunduğuna, soruşturmada sanık haklarının ihlal edildiğine işaret edildi.

Ergenekon ve Balyoz davalarında da tutukluluk sürelerinin makul ölçülerde olmadığı masumiyet karinesinin de zaman zaman çiğnendiğinin altı çizildi.

Raporda, gerek sivil asker işbirliği, gerekse demokratik açılım ve siyasi temsil konusunda kapsamlı bir anayasa değişikliğine ihtiyaç duyulduğunun altı çiziliyor.