Yeni Zelanda 6.3'le sarsıldı: 75 ölü

Yeni Zelanda'nın Christchurch bölgesinde meydana gelen deprem ilk belirlemelere göre 75 can aldı.

22.02.2011 - 07:32

Yeni Zelanda 6.3'le sarsıldı: 75 ölü

6.3 büyüklüğündeki deprem Yeni Zelanda'nın ikinci büyük kenti olan ve geçen yıl 7.1 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği Christchurch'ü vurdu. Amerikan Jeofizik Enstitüsü'nden (USGS) yapılan açıklamada, depremin merkez üssünün Christchurch'e 5 kilometre uzaklıkta, yerin 4 kilometre altında olduğu belirtildi.


Depremde ilk belirlemelere göre 75 kişi öldü, 300 kişi de yaralandı. Çok sayıda yaralının ve göçük altında kalan kişinin olduğuna yönelik haberler geliyor.

Görgü tanıkları, polisin ve itfaiyenin verdiği bilgide, deprem nedeniyle çok sayıda binanın yıkıldığı, yolların tahrip olduğu, şehrin merkezinde yangınların çıktığı, yıkılan binaların altında kalanların bulunduğu, binalardan düşen moloz ve parçaların altında kalan araçlarda da insanların sıkışıp kaldığı ve insanların paniğe kapılarak sokaklarda kaçıştığını kaydetti. 

Kentin itfaiye sözcüsünün Radyo "New Zealand"'e yaptığı açıklamada, depremin 4 Eylül 2010'da meydana gelen depremden daha az şiddetli olduğunu, ancak can kaybı bakımından daha yıkıcı olduğunu, binalarda mahsur kalan insanların bulunduğunu ifade etti.

İKİ OTOBÜS EZİLDİ
Polis ise yaptığı açıklamada, iki otobüsün binalardan düşen büyük parçaların altında ezildiğini ve yolcuların yaşamını yitirdiğini söyledi. Kentin yetkilileri, havalimanının kapandığını ve polisin kent merkezinde tahliye işlemlerine başladığını bildirdi.

Bugünü ülkenin en kara günü olarak nitelendiren Yeni Zelanda Başbakanı John Key, yaptığı açıklamada, depremin, mesai saati içinde ve çocukların okulda olduğu saatlerde meydana geldiğini söyledi ve ölü sayısının artabileceğini belirtti.

OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ
Kentin Belediye Başkanı Bob Parker de, kentte olağanüstü hal ilan ederek, halktan kent merkezini terk etmelerini istedi.

Yerel saatle 12.51'de meydana gelen depremde yıkılan binaların enkazında 100'den fazla kişinin daha olabileceğini söyleyen Parker, tarihi turistik bir kent olan, yurt dışından öğrencilerin de rağbet ettiği kenti "savaş alanı" olarak nitelendirdi.

Kentte yıkılan bir okulda 9 Japon öğrenciyle iki öğretmenin kurtarıldığı, 12 Japon öğrencininse kayıp olduğu belirtildi.

ARTTIÇILAR SÜRÜYOR
Merkez üssü kentin 10 kilometre güneybatısında bulunan depremin ardından en az 20 artçı sarsıntı yaşandı. Ordu ve helikopterlerin de katıldığı kurtarma çalışmaları süryor.

Kente akşam karanlığı çökerken depremzedeler için okullarda ve bir yarış pistine barınaklar kuruldu. Bu arada yüksek bir binada çıkan yangına helikopterler müdahale etti. Depremde bazı yolların çöktüğü, havaalanının da kapalı olduğu kaydedildi.


BUZ DAĞI KIRILDI
Deprem ayrıca Yeni Zelanda'nın en büyük buz dağından 30 milyon tonluk bir parçanın kopmasına da yol açtı. 

7.1 CAN KAYBINA YOLAÇMAMIŞTI
340 bin nüfuslu Christchurch, 4 Eylül 2010'da da 7.1 büyüklüğünde bir depremle sarsılmış, ölen olmamış, ancak deprem ağır maddi hasara yol açmıştı. Sarsıntıyla birlikte evler ve yollar hasar gördüğü, deprem bölgesinde olağanüstü hal ilan edilirken, elektrik verilemiyor.

Depremin, geçen sene Christchurch'e yıkım getiren 7.1 büyüklüğündeki depremin artçısı olduğu da belirtiliyor. Yetkililer halkı mecbur kalmadıkları sürece seyahate çıkmaması konusunda uyarıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...