Yeniden açlık grevinde

İran'da erkekler ligindeki voleybol maçını seyrettiği için hapis cezası alan 25 yaşındaki Gonçe Kavvami yeniden açlık grevine başladı.

05.11.2014 - 13:28

Yeniden açlık grevinde

İran'da "erkekler voleybol maçını izlemek istediği" iddiasıyla 1 yıl hapis cezasına çarptırılan İran asıllı İngiliz vatandaşı Gonçe Kavvami'nin (25) açlık grevine başladığı bildirildi.

Merkezi ABD'de bulunan İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansının haberine göre, özel bir televizyon kanalına konuşan Kavvami'nin annesi Susan Muştakiyan, kızının, yeniden açlık grevine başladığını duyurdu.

Kavvami'nin, İran ile İtalya milli takımları arasında 20 Haziran'da Tahran'da oynanan erkekler voleybol maçını izlemek için kadın arkadaşlarıyla stadyuma girmeye çalıştığı iddia edilmişti. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan genç kadın, kişisel eşyalarını almak üzere karakola döndüğünde tutuklanmıştı.

Kavvami'nin avukatı Mahmud Alizade Tabetabay, müvekkilinin "rejime karşı propaganda" suçlamasıyla, 1 yıl hapis cezasına çarptırıldığını ancak kararın henüz kendilerine resmi olarak tebliğ edilmediğini ifade etmişti. İran Devrim Mahkemesi'nin, Kavvami'nin dosyasını savcıya geri gönderdiği bildirilmiş, avukatı Kavvami'nin "şu ana kadar sabıkası bulunmadığı için cezada indirime gidileceğini umduğunu" söylemişti.

Haziran'dan bu yana cezaevinde bulunan İranlı aktivist, daha önce de serbest bırakılması talebiyle 14 günlük açlık grevi yapmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...