Yunanistan'ın, İsrail 'den 100 milyon Euro değerinde silah sistemi alacak. Elefteros Tipos gazetesinin Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, silah alım kararının, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında geçen yaz imzalanan anlaşma kapsamında gerçekleştirilecek.

Habere göre satın alınacak materyal, F-16 ve F-4 savaş uçakları için SPICE 1000 ve SPICE 2000 tipi silah sistemleri olacak.

Savunma Bakanlığı kaynaklarının, söz konusu silah sisteminin ilk defa 2009 yılında Hava Kuvvetleri tarafından talep edildiğini belirttiklerini yazan gazete, Yunanistan'ın savunma harcamalarının eskiden olduğu gibi yüksek olamayacağı bir dönemde, ''ucuz ve akıllı çözümler'' bulunmaya çalışıldığını belirtti.

Haberde, Atina ile Tel Aviv arasındaki savunma işbirliğinin gerek silahlanma gerekse ortak askeri tatbikatları kapsayan diğer aşamalarının, Savunma Bakanı Evangelos Venizelos'un mart ayında yapacağı İsrail ziyareti sırasında karara bağlanmasının beklendiği belirtildi.