İlişkili Haberler

Sovyetler Birliği dönemindeki başarılarını yeniden yakalamak isteyen Rusya'nın kupaya katılma mücadelesi, öne çıkan oyuncuları, kadrosu ve şampiyona geçmişiyle ilgili ayrıntılar şöyle: 

KUPAYA KATILMA MÜCADELESİ

Rus teknik adam Leonid Slutsky yönetimindeki Rusya, elemelerde Avusturya, İsveç, Karadağ, Liechtenstein ve Moldova'nın bulunduğu G Grubu'nda yer aldı.

Elemelerde çıktığı 10 maçın 6'sını kazanan, 2 beraberlik ve 2 mağlubiyetle 20 puan toplayan Ruslar, grubunu ikinci sırada tamamlayarak EURO 2016 finallerine vize aldı. Bu maçlarda rakip filelere 21 gol bırakan Rusya kalesinde 5 gol gördü. 

ÖNE ÇIKAN OYUNCULAR

Rusya'da Zenit forması giyen ve bu sezon kulübüyle çıktığı 44 maçta 23 gol ve 12 asistlik bir performans sergileyen 1,96 metre boyundaki Artem Dzyuba, takımın en dikkat çekici oyuncusu konumunda.

 Geçmiş yıllarda Lev Yaşin, Valeriy Karpin ve Eduard Streltsov gibi oyuncuların forma giydiği Rusya, EURO 2016'da başarılı sonuçlar almak için tecrübeli kalecisi Igor Akinfeev, orta sahada Oleg Shatov ve genç golcüsü Aleksandr Kokorin gibi futbolcularına da güveniyor.

AVRUPA ŞAMPİYONASI GEÇMİŞİ

Sovyetler Birliği dönemi de sayıldığında tarihinde Rusya, Avrupa Şampiyonası'nda 10. kez boy gösterecek.

Daha önce katıldığı turnuvalarda 27 maç yapan Ruslar, bunların 12'sini kazandı, 4'ünden beraberlikle,11'inden de mağlubiyetle ayrıldı. Turnuvada son olarak 2012'de grup aşamasında elenen Rusya, şampiyona tarihi boyunca 35 gol attı, kalesinde de aynı sayıda gol gördü. 

Turnuva tarihindeki en iyi derecesini Sovyetler Birliği döneminde ilk katıldığı 1960'deki turnuvada şampiyonlukla yaşayan Rusya'nın Avrupa Şampiyonası geçmişi şöyle:

Sovyetler dönemi:

1960 - Şampiyonluk

1964 - Final

1968 - Dördüncülük

1972- Final

1988 - Final

Rusya dönemi:

1996 - Grup aşaması

2004 - Grup aşaması 

2008- Yarı final

2012 - Grup aşaması

ŞAMPİYONA KADROSU

Kaleci: Igor Akinfeev (CSKA Moskova), Marinato Alvim Guilherme (Lokomotiv Moskova), Yuri Lodygin (Zenit)

Defans: Alexey Berezutskiy, Vasily Berezutskiy, Sergey Ignashevich, Georgy Shchennikov (CSKA Moskova), Dmitry Kombarov (Spartak Moskova), Roman Neustadter (Schalke 04), Roman Shishkin (Lokomotiv Moskova), Igor Smolnikov (Zenit)

Orta saha: Igor Denisov (Dinamo Moskova), Denis Glushakov (Spartak Moskova), Alexander Golovin, Roman Shirokov (CSKA Moskova), Oleg Ivanov (Terek), Pavel Mamaev, Dmitry Torbinskiy (Krasnodar), Alexander Samedov (Lokomotiv Moskova), Oleg Shatov (Zenit)

Forvet: Artem Dzyuba (Zenit), Alexander Kokorin (Zenit), Fedor Smolov (Krasnodar)

MAÇ TAKVİMİ

11 Haziran (TSİ 22.00): İngiltere-Rusya (Velodrome Stadı - Marsilya)

15 Haziran (TSİ 16.00): Rusya-Slovakya (Pierre Mauroy Stadı - Lille)

20 Haziran (TSİ 22.00): Rusya-Galler (Toulouse Stadı - Toulouse)