Mısır'da yeni bir antik mezarlık bulundu

Reuters

Mısır’da, içinde 17 mumyanın bulunduğu bir antik mezar keşfedildi.

 • 1

  Mısır Antika Eserler Bakanı, bu keşfin son zamanlarda turizm ile ilgili zor günler geçiren ülke için kurtarıcı niteliğinde olduğunu söyledi.

 • 2

  Arkeolojik bölge, Kahire’nin güneyindeki Minya şehrinde yer alıyor. Toprağın sekiz metre altından çıkarılan antik mezarlıkta kireç taşı, kil lahitleri, hayvan tabutları ve dönemin halkı ile ilgili yazıtlar da ortaya çıkarıldı.

 • 3

  Antik mezartlık, ilk defa alanda radarla tarama yapan üniversite öğrencileri tarafından bulundu. Kahire Üniversitesi Arkeoloji Bakanı Muhammed Hamza keşif hakkında şunları söyledi:

 • 4

  “Mumyalar henüz tarihlendirilmedi, fakat onların Büyük İskender’in M.Ö. 332 yılında Mısır’ı fethetmesinden yaklaşık 600 yıl sonra antik Greko- Roman döneminde yaşadığına inanıyoruz.”
 • 5

  Mısır Antika Eserler Bakanı Khaled Al- Anani ise konuyla ilgili şu yorumu yaptı:

   

  “2017 arkeolojik keşifler için tarihi bir yıl olmak üzere.Öyle görünüyor ki, bu topraklarda yaşayan atarımız ülkemize yabancı turistleri geri getirmek için yardım elini uzatıyor.”

 • 6

  Mısır Turizm Bakanı Yehia Rashed, yeni bulguların 2017 yılında turist sayısını 10 milyona yaklaştıracağını söyledi.

   

  2011 yılından beri Mısır’da meydana gelen siyasi olaylar ülkenin turist sayısını yıllar içerisinde düşürdü. Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, ülkeyi 2010 yılında 14.7 milyon, 2015 yılında ise 9.3 milyon turist ziyaret etti. 2016 verileri henüz paylaşılmadı.