15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde ilk maraton

İHA, DHA

Vodafone 38. İstanbul Maratonu, engelli koşusu ile start aldı. Bu yıl "15 Temmuz şehitleri için koşuyoruz" sloganıyla düzenlenen maratonu erkeklerde Azerbaycanlı Evans Kıplagat kadınlarda ise Kenyalı Agnes Barsosio kazandı.

 • 1

  15 Temmuz Şehitleri için düzenlenen Vodafone 38. İstanbul Maratonu 09.00’da başladı. Maraton, 15 kilometre (yarı maraton) ve 10 kilometre yarışları ile 8 kilometrelik halk koşusu, Avrupa yakasında son bulacak.
 • 2

  Bu yıl, “Kahramanlar Koşusu” adı altında düzenlenen ve yüksek katılımla gerçekleştirilen halk koşusu, Altunizade’den başladı. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği 8 kilometrelik koşuda katılımcılar, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü geçip, Dolmabahçe’de parkuru bitirecek.
 • 3

  Bu yıl yine altın kategoride koşulan Vodafone 38. İstanbul Maratonu’nda 90 elit atlet yer alıyor. Elit atlet bazında bu yıl rekor katılım olduğuna dikkat çekilirken, 28’i Türk olmak üzere toplam 90 elit atlet maratonda ter döküyor.
 • 4

  Maraton, köprünün ismi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirildikten sonra yapılan ilk maraton olma özelliğini de taşıyor.

 • 5

  ERKEKLERDE 1. KIPLAGAT

  ERKEKLERDE 1. KIPLAGAT
  Vodafone 38. İstanbul Maratonu'nda erkeklerde Kenya asıllı Azerbaycanlı Evans Kıplagat birinci oldu.

  Kıplagat, son metrelere tek başına girerken erkekler yarışını 2 saat 13 dakika 28 saniyelik derecesi ile kazandı.
 • 6

  Kıplagat geçen sene 42 km'lik maratonda 2. olmuştu. 2012'de ise 3.'lük elde etmişti.
 • 7

  KADINLARDA 1. BARSOSİO

  KADINLARDA 1. BARSOSİO
  Vodafone 38. İstanbul Maratonu'nu kadınlarda Kenyalı Agnes Barsosio kazandı.
 • 8

  Vodafone 38. İstanbul Maratonu'nun startını Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş verdi.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Spor AŞ tarafından bu yıl, "15 Temmuz şehitleri için koşuyoruz" sloganıyla düzenlenen Vodafone 38. İstanbul Maratonu'nun startı verildi.
 • 9

  Organizasyonun en büyük koşusu olan 42 kilometre 195 metrelik maraton, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 250 metre gerisinden Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın saat 09.00'da verdiği startla başladı.
 • 10

  Şehitlerin anısına saygı amacıyla koşu start noktalarında tabanca kullanılmadı. Koşular, hoparlörden verilen korna sesiyle başlatıldı. Maratonda katılımcı sayısı 10 bin, 15 kilometre yarışında 12 bin 500 ve 10 kilometre yarışında ise 15 bin 500 kişiyle sınırlandırıldı.
 • 11

  1979'dan bugüne kesintisiz olarak her yıl düzenlenen ve kıtalararası koşulan ilk yarış olma özelliğine sahip olan Vodafone İstanbul Maratonu, maraton (42,195 km), 15 kilometre koşusu, 10 kilometre koşusu ve Kahramanlar Koşusu olmak üzere 4 ana kategoride koşuluyor.
 • 12

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor A.Ş. tarafından Vodafone'un isim sponsorluğunda bu yıl "Türkiye Aşkına Şehitler Anısına" temasıyla düzenlenen Vodafone İstanbul Maratonu'nun startı Altunizade'den verildi. 42 KM'lik maraton Sultanahmet'te sona erdi.
 • 13

  İlk olarak 08.45'te Tekerlekli Sandalye ile yarışan engelli sporcuların startı verdilirken, 09.00'da 42K Maraton ve 15K Maraton startı yapıldı.
 • 14

  09.20'de 10K ve 09.45'de ise eski adı Halk Koşusu olan bu sene "Kahramanlar Koşusu" olarak adlandırılan koşu start aldı.
 • 15

  PARKUR

  PARKUR
  15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerin yaklaşık 250 metre gerisinden başlayan maratonda atletler, köprüyü geçtikten sonra, Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a indi ve sahil yolunu izleyerek Karaköy'e ulaştı. Galata Köprüsü'nden sonra Eyüp'e yönelen maratoncular, Feshane'den sonra dönüş yaparak Unkapanı üzerinden Yenikapı'ya indi. Bakırköy'den yapılan dönüşle sahilden Gülhane Parkı'na kadar uzanan parkur, parkın içinden geçerek Sultanahmet'e çıktı. Yarış, At Meydanı'nda, Sultanahmet Camisi'nin giriş kapısı ile Dikilitaş'ın arasında son buldu.
 • 16

  90 ELİT ATLET YARIŞIYOR

  90 ELİT ATLET YARIŞIYOR
  Bu yıl yine altın kategoride koşulan Vodafone 38. İstanbul Maratonu'nda 90 elit atlet yer alıyor. İki kıtayı birleştiren tek maraton olma özelliği taşıyan yarışta, Türkiye, Belarus, Eritre, Etiyopya, Güney Afrika, Kenya, Rusya ve Ukrayna'dan elit atletler madalya için start aldı. Erkeklerde Kenyalı Peter Kiptoo Kiplagat, Vincent Kiprop Chepkok, Etiyopyalı Shura Kitata Tola, Tariku Jufar Robi, Birhanu Gedefa, Ukraynalı Olekandr Sitkovskyy, Cibutili Mümin Gala, kadınlarda ise Etiyopyalı Fatuma Sado, Sechale Dalasa, Kenyalı Agnes Barsosio ve Litvanyalı Diana Lobacevske, maratonda yarışan önemli isimler olarak dikkati çekiyor.