Tahliye sonrası 'Sessiz Çığlık'

Anayasa Mahkemesi'nin 'ihlal' kararı kapsamında, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar doğrultusunda Silivri Cezaevi'nden tahliye edilen bazı sanıklar, 'Vardiya Bizde Platformu' tarafından Beşiktaş Meydanı'nda düzenlenen 'Sessiz Çığlık' eylemine katıldı.

 • 1

  İstanbul

  Anayasa Mahkemesi'nin 'ihlal' kararı kapsamında, Silivri Cezaevi'nden tahliye edilen bazı sanıklar, Beşiktaş Meydanı'nda düzenlenen 'Sessiz Çığlık' eylemine katıldı. Muğla'da da aynı eylem vardı.
 • 2

  İstanbul

  Burada konuşan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, "Bu iş burada bitmiyor. Burada yeni başlıyor. Casusluk davasındaki arkadaşlarımızı özgür görünceye kadar mücadelemiz devam edecek" dedi.
 • 3

  İstanbul

  Mücadelelerinin devam edeceğini belirten Örnek, kendilerine kumpas kurduğunu iddia ettiği kişilerin, makamı ne olursa olsun yargılanacağını savundu.
 • 4

  İstanbul

  Örnek, masum olduklarını söyleyerek, "Bunu kasten görmek istemeyenler ve görmeyenler var. Bundan sonraki görevimiz, bunu onlara öğretmek. Bizi yargılayan yargıç, mahkum olduğumuz zaman 'Yargıtay'ın verdiği karar bizim ne kadar adil bir karar verdiğimizi gösterdi' dedi. Şimdi bu mahkeme başkanı 17-0 mağlup durumda. Yeni bir açıklama yapmasını bekliyoruz. İçinde insanlık duygusu varsa, bu açıklamayı yapar" ifadelerini kullandı.

  Cezaevinden çıktıktan sonra çok mutlu olduklarını dile getiren Örnek, "Ancak bu mutluluğumuzu bizimle paylaşmak istemeyen bir başbakan yardımcısı, bir kanalda 'balyoz planı bal gibi bir darbe planıdır' dedi. Ona şunu söylemek istiyorum; siz yargıyı etkilemeye teşebbüs ettiniz. Pazartesi hakkınızda suç duyurusunda bulunacağım" diye konuştu.
 • 5

  İstanbul

  Emekli Orgeneral Bilgin Balanlı da Balyoz planı davasında, yargılama görüntüsü adı altında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne oyun oynandığını savundu.

  Bunu üzüntüyle izlendiklerini anlatan Balanlı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Üretilmiş sahte delillerle, iftiralara dayalı, ileride adaletin utanç duyacağı bu dava hedef alınan kişilerin onurlarının, özgürlüklerinin, gasp edildiği bir hukuk skandalı olarak tarihteki yerini alacak. Türk kamuoyu, adalet, yargı, emniyet, medya ve siyaset içinde çöreklenmiş bir çete tarafından aldatılmıştır. Herkes bunu görmelidir. Ancak Anayasa Mahkemesi verdiği kararla bu oyunu bozdu ve bu ülkede hukukun bitmediğini geç de olsa gösterdi.

  Adalet, bu kumpası kuran, kurdurtan ve onlarla işbirliği yapanların tarafsız ve bağımsız mahkemelerde yargılanmasıyla sağlanacaktır."
 • 6

  İstanbul

  Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ise bundan 4,5 yıl önce tutuklandıklarını ancak zamanla gerçeklerin ortaya çıktığını söyledi.

  Doğan, adaletin olmadığı yerde özgürlüğün, demokrasinin olamayacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

  "O nedenle Mustafa Kemal'in askerlerine, aydınlarımıza, halka büyük görev düşüyor. O da Türkiye'de demokrasinin bütün kurumlarıyla işletilmesini sağlayacak adımların atılmasıdır. Vatan için ideolojileri bir yana bırakıp, eylem birliği içinde olmamız lazım. Mücadelemiz intikam mücadelesi değil."
 • 7

  İstanbul

 • 8

  İstanbul

 • 9

  Muğla

  Muğla Marmaris'teki 'Sessiz Çığlık' eyleminde iise, tahliye edildikten sonra Marmaris'e gidem elen emekli Albay Mesut Zafer Sarı şunları söyledi:
 • 10

  Muğla

  Babalar Günü'nü çocuklarımız, babaları olmadan geçirdi. Bayramları saymıyorum bile. Çocuklarımız o yollarda helak oldu. Bunun hesabını kim verecek Çocuklarımızı küçük yaşta evimizin babası yaptılar. O ufacık çocuklar birer ağabey oldular. Söylediklerine biz bile inanamıyoruz.
 • 11

  Muğla

  Bu vicdansızlar bir gün bizleri yargılayan mahkemelerin karşısına çıkacak ve bunun diyetini
   ödeyecekler. Biz zaten cezaevi duvarlarını yıkacağımızı biliyorduk. Ettiğimiz yeminlere, içtiğimiz antlara cezaevi duvarlarının dar geleceğine inanıyorduk."
 • 12

  Muğla

 • 13

  Muğla