130 yıllık cami ibadete açıldı

Düzce'nin Akçakoca ilçesindeki Hemşin köyünde, 130 yıllık cami restore edildi ve yeniden ibadete açıldı.

Anadolu Ajansı 27.07.2009 - 00:01

130 yıllık cami ibadete açıldı

Düzce'nin Akçakoca ilçesine bağlı Hemşin köyünde, restore edilen 130 yıllık tarihi caminin ibadete yeniden açılması dolayısıyla tören düzenlendi.

Törene, AK Parti Düzce Milletvekili ve TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış, Akçakoca Kaymakamı Savaş Tuncer, Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak, Romanya ve Bulgaristan halk dansları toplulukları ve vatandaşlar katıldı.

Açılış öncesinde, Hemşin köyü piknik alanında, Romanya ve Bulgaristan halk dansları toplulukları ile köylüler, oyun havaları eşliğinde dans etti. Doğa yürüyüşünün ardından, 130 yıllık Hemşin köyü camisi ibadete yeniden açıldı.

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akçakoca'nın dışarı açılma zamanın çoktan gelip geçtiğini ifade ederek, ''Bu şekilde gerçekleşen inisiyatifleri çok heyecanla karşılıyorum. Akçakoca'nın konumu da elverişli. Karadeniz'in kıyısındaki bütün ülkelerle akrabalıkları ve dostlukları var. Şimdi onu resmi bir çerçeveye oturtuyoruz'' diye konuştu.

Akçakoca Kaymakamı Savaş Tuncer ise caminin çivi kullanılmadan (çandı tekniğiyle) yapıldığını belirterek, ''Hemşin köylülerimiz, dışardan gelen köylülerimiz. Onların ilk yerleşim yeri burada Hemşin köyü. O zaman da sanatkarlarımız bu şekilde bu camiyi yapmış'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...