Bingöl'de 16 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulundukları iddia edilen 8 uzman çavuşun yargılandığı dava sonuçlandı.

"İyi hal" indirimi alan 6 sanık, 1 ila 7 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı.

Olay, 2013 yılında Bingöl'de yaşayan 16 yaşındaki E.A'nın annesine anlattıklarıyla ortaya çıktı.

Soruşturma kapsamında 8 uzman çavuş gözaltına alındı.

Mahkemeye sevk edilen sanıklar hakkında "cinsel istismar ve hürriyetinden yoksun bırakma" suçlamarıyla 10 ila 32 yıl arasında değişen hapis cezaları istendi.

Mahkeme uzman çavuşların tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

2 yıl süren davada karar cuma günü çıktı.

6 sanık hakkında "iyi hal" indirimi yapan mahkeme, 1 yıl ila 7 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi. 2 uzman çavuş ise beraat etti.

Ceza indirimine gerekçe olarak sanıkların "yargılama sürecindeki tutum ve davranışları" gösterildi.

Sanıklardan 3'üne verilen ceza 2 yılın altında, yani 5 yıl içinde aynı suçu işlemezlerse hapis yatmayacaklar.

ADALETSİZ VE KABUL EDİLEMEZ BİR KARAR

Bingöl’de, 16 yaşındaki E.A.’ya 2 yıl boyunca tecavüz ettikleri iddiasıyla tutuksuz yargılanan 8 uzman çavuş ile ilgili davada 6 sanık ’iyi hal’ indirimi yapılarak 1 yıl ile 7 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklar hakkında yakalamanın yer almadığı kararda ceza indirimi ’yargılama sürecindeki tutum ve davranışları ile cezanın sanık üzerindeki olası etkisi’ dikkate alınarak uygulandı. Sanıklardan M.K., S.K., H.Y.’nin cezaları ise 2 yıldan düşük olması nedeniyle hükmün açıklanmasının geri bırakılması kapsamında 5 yıl ertelendi.

Davayı takip eden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi kararı değerlendirerek, cezalandırmanın yetersiz olduğunu, işlenen suçun ağırlığı ile bağdaşmadığını, yasal hükümlerin sanıkların lehine uygulanmasına yoluna gidildiğini belirterek, “Nitelikli ve ağırlaştırılmış unsurlar uygulanmayarak sanıklar korunmuş. Adaletsiz ve kabul edilemez bir karardır, temiz yoluna gideceğiz” diye konuştu.