Milliyet Cadde'den Çağdaş Ertuna'nın, 'Ben Susan Miller'ın yalancısıyım' başlıklı yazısı şöyle:

Tempo dergisi, astroloji yazarı Susan Miller’ı İstanbul’a getirdi. Susan, İstanbul’a doyamadı, seyahatini uzatacağını açıkladı. Bu arada kardeş dergi Hello! ile birlikte bir organizasyon da yapıldı.

İpek Kıramer ve Ezgi Kıramer’in yanındaki sandalyeye ilişiyorum. Susan Miller resimlerdekine pek benzemiyor. Tipik bir Amerikalı, konuşmanın ortasında rahat etmek için ayakkabılarını çıkarıp atıyor. İngilizcesini anlamamız için o kadar yavaş konuşuyor ki, sürekli "Hadisene" diyesiniz geliyor. Feryal Gülman’dan Leyla Alaton’a, Çiğdem Kayalı’dan Tuğba Coşkun’a renkli bir izleyici topluluğu var.

Susan Miller konuşmasına başlıyor. Astrology Zone, yarın internette 15'inci yılını kutlayacakmış. Astroloji eğitimine annesi sayesinde 14 yaşındayken başlamış. 12 yıl eğitim almış. Astroloji için felsefe, din ve iletişim alanlarını da çok iyi bilmek gerekiyormuş.

‘WIKILEAKS’İN SORUMLUSU MERKÜR’
Önce gezegenlerle başlıyor. Merkür’ün kötü bir etkisi olduğuna dair bir kulak dolgunluğum var. Susan Miller’a göre Wikileaks’in sorumlusu da Merkür. Merkür bilgi akışını sağlıyormuş. Merkür’ün değişimi bilginin yanlış insanlara iletilmesine neden olmuş. "Bu çok zarar verici bir şey" diyor Susan Miller.

Merkür tamam da Neptün, Pluton vs., ne işe yarıyor hiçbir fikrim yok. Meğer Pluton para sisteminden sorumluymuş. 2008’deki büyük ekonomik krizden de hep Pluton suçluymuş.

Jüpiter bizi şımartan, hediyelere boğan gezegenmiş. Bu sene Balıklar, Koçlar ve Boğalar şanslıymış. Uranüs sürprizlerin gezegeniymiş. Bu yıl en çok Koçlar’ı etkileyecekmiş. Kaos, bağımsızlık, ani ipleri koparma gibi etkileri olacakmış. Bir Koç burcu insanı olarak sanırım bu dedikleri bende oldu bile. Neptün yaratıcılık, ilham ve hayal gücünü etkilermiş. Pluton, Uranüs ve Neptün daha önce 1998’de bir araya gelip internetin halka inmesini sağlamışlar. Gerçi Susan Miller "İnterneti seviyoruz ama ilişkileri kötü etkiliyor" diyenlerden. Şimdi de bu üç gezegen ilişkileri etkileyecekmiş. Hadi gözümüz aydın, 2011 daha iyi bir yıl olacakmış!

HER BURCA ÖZEL YORUM
Bu girizgahtan sonra Susan Miller, tek tek burçları anlatmaya başlıyor.

"Koçlar elini kaldırsın" diyor, İpek Kıramer, Yasemin Taciroğlu ve ben elimizi kaldırıyoruz. Doğum günlerimizi soruyor. Sonra da müjdeyi veriyor, "Bu yıl, Koçlar’ın 1999'dan beri en iyi yılı olacak." Jüpiter’in etkisiyle daha enerjik ve optimist olacakmışız. Yaşasın, yurt dışına çok seyahat varmış. Çok önemli kararlar verecekmişiz. Bekarlar ilk altı ayda bol bol dışarı çıkıp hayatının aşkıyla tanışabilirmiş. Kariyer için en iyi ay ocakmış. 21 Aralık’taki tutulmada araba bozulması gibi mekanik problemlere ve yanlış iletişimden kaynaklanacak sorunlara dikkat etmek gerekiyormuş.

Yılın ikinci yarısında Boğalar da aynı şeyleri yaşayacak. Özellikle Kasım’dan itibaren tam sekiz ay aşk için yeni bir dönem başlıyor. Ofiste ve evde çok çalışmak gerekiyor. O yüzden evde yardımcı olması lazım. "Evde ya da işteki yardımcı her an gidebilir, hep bir B planınız olsun" diyor. Kariyer için en iyi ay şubat.

Bu arada yükselen burç çok önemli. Biriyle tanışınca gördüğünüz özellikler yükselen burcu anlatıyormuş. Üstelik meslek seçimini de yükselen burç etkiliyormuş. Örneğin yükselen burcunuz İkizlerse, kesinlikle konuşma ya da yazmayla ilgili bir meslek seçmeliymişsiniz. Yükselen burcunuzu bilmiyorsanız doğum saatinizi öğrenerek internetten hemen bakabilirsiniz.

İkizler’in hayatında büyük değişiklikler olacak. 21 Aralık’ta ilişkilerinin ne kadar güçlü olduğunu anlayacaklar. Hep istediğiniz bir şey nihayet olacak.

Yengeçler en zorunu atlatmış. Ev ve aile ile ilgili bazı sorumlulukları var. Hastanede olan birine yardım etmeleri gerekebilir. Ama 21 Aralık’tan sonra her şey daha iyi olacak. Özellikle kariyerde müthiş bir yükselme var. ‘Yengeçler kendi işlerinin patronu olmalı, başkalarının yanında çalışmaya tahammülleri yok’ diye de ekliyor Susan.

Aslanlar’ın para durumu ve kariyeri iyi. Bir arkadaşları tarafından üzülecek ya da büyük yardım etmek zorunda kalacak.

"Başaklar en çok acı çeken burç, 21 Aralık’ı atlatınca rahatlayacaksınız" diyor Miller. "Çok çalışacaksınız ama Kasım 2011’den sonra lider olacaksınız." İşyerinde patron değişikliği olabilirmiş. Mars normalde yedi hafta kalırmış ama şimdi Başaklar’da sekiz ay kalacakmış, "Mutlaka vitamin alın" diye de uyarıyor.

Teraziler eşleriyle de, kendi başlarına da yapmak istedikleri şeyleri yapabilecekleri bir döneme giriyor. Kardeş ya da akrabaları için bir şeyler yapmaları gerekecek. Çok çalışma ve seyahat var ufukta.

Akrepler iyi dedektif olabilirler. Sorumluluk dönemine giriyor. Hayatı stabilize etmek gereken bir dönem. Başka ülkeye taşınmak, çocuk yapmak, iş kurmak vs. olabilir. Parayla vedalaşmak gerekebilir.

Yaylar doğum günleri 21 Aralık’a yakınsa sağlıklarına dikkat etmeliler. Fedakarlıları sayesinde 22 Ocak’tan sonra ödüllendirilecekler. Kariyer için 2012 daha iyi olacak.

Oğlaklar’a Jüpiter çok yardım edecek. Özellikle iletişim, ticaret ya da ulaşım sektörlerinde çalışanlar yaşadı.

"Kovalar cool ve güzel insanlardır. Çok arkadaşları vardır ama kimseyi kendilerine çok yaklaştırmazlar, kolay kolay aşk da bulamazlar" diyor. Jennifer Aniston, Paris Hilton, Oprah Winfrey gibi örnekler de veriyor. Bizden de bir örnek verelim, Ajda Pekkan. Kovaların 2011’de emlak konusunda şansları açılıyor. Ailenin desteğiyle de olsa tam istedikleri gibi bir ev alıyorlar. Hatta "Evden çıkmak istemeyeceksiniz" diyor Susan. Bir yaşam stili değişikliği olacak. Taşınma, çocuk yapmak vs. diye sıralıyor. "Aman çok para harcamayın" diye de uyarıyor.

Balıklar kendi kendilerine zarar verebilir. Bu yıl daha pozitif olacaklar. Para sıkıntısı çekebilirler. "Şimdi kazanıyorsunuz diye hepsini harcamayın, biraz biriktirin ve borçlarınızı ödeyin, yoksa çok pişman olursunuz" diyor.

İSTEYENE HARİTA ÇIKARIYOR
Susan Miller’ın Astrology Zone dışında bir internet sitesi daha var, www.mypersonalhoroscope.com. Bu sitede kişişesel astroloji haritanızı çıkarıyorlar. Tabii bunun için 50 dolar gözden çıkarmanız gerekiyor. Özellikle bebekler için çıkarılan haritalarda hangi alanlarda yetenekleri olduğu bile ortaya çıkıyormuş. Susan öyle diyor. Çok yakında Tempo işbirliği ile bu haritalara Türkçe de kavuşabilecekmişiz.