3, 2, 1 Başla alışverişe

Alışveriş heyecanını başka bir boyuta taşımak isteyen girişimciler, olayı saate karşı yarışılan indirim fırsatlarıyla dolu bir heyecana çevirdiler.

Haberler 23.02.2009 - 20:37

3, 2, 1 Başla alışverişe

Geçtiğimiz sene, yeni sisteme göre ardı ardına ortaya çıkan kimi internet siteleri günde bir ürün satıyor, kimileri ise gün ve saat kısıtı getirerek birçok markanın malını aynı anda satışa koyuyor.

İndirimin ve fırsatın içinde olduğu her alışveriş sistemi psikolojik algılara hitap ettiğinden kaçırılmaması gereken bir olay gibi sunuluyor. İndirimli, limitli, saatli ve cazibeli ürünler insanı satın alıma daha çok yöneltiyor.

Son yıllarda ortaya çıkan internet sitelerinin başarılı olma sırrı da, algıdaki bu formülü çözmelerinden kaynaklanıyor.

Özellikle çanta, takı, saat, gözlük, ayakkabı satan, bunları bildiğimiz lüks markaların fırsatları olarak sunan siteler önceleri kendilerini oldukça ağırdan sattılar. Bu zamanlı ve haberli indirimler için “üyelik kulüpleri” kurdular. Önceleri e-postanızı bıraktınız, yer açılınca size geri döndüler. Bu sistemi uygulayanlardan ideeli.com işi daha da abarttı, sanki moda şovu izleyicisiymişsiniz gibi 1. sıra sahibi diye bir kısıt getirdi. 1. sıra sahipleri üyeliğin bedava olduğu bu sistemde para ödediler. Ayrıcalık sahiplerine ürün satış vakti bir saat evvel cep telefonuna mesaj ve e-posta yoluyla bildirildi. Ürünü zaman kısıtına göre indirimli satma sistemindeki en güçlü isim haline gelen www.ideeli.com, sattığı ürünlerin çok iyi markalar olması ve fiyat/performans oranı ciddi şekilde avantajlı kalması sebebiyle oldukça fazla tercih ediliyor. Yaklaşık bir yıldır takip etiğim site, şu anda sadece ABD’de oturan vatandaşlarına açık. Ürün fırsatlarının yanısıra lüks parçaları arada kura ile veriyorlar. Çok iyi parçaları indirimin hakkını vererek satan sistemin yakında tüm dünyaya açılması tek temennimiz. Keza geçen sene kocaman bir Chloe çantayı %83 indirimle $195’a sattılar.

İndirim fırsatının gerçek avantaj olarak yaşatıldığı bir başka site; www.gilt.com. Gilt Group, bir ya da birkaç markaya ait ürünleri avantajlı fiyatlara bırakıyor. Dünyanın her yerinden satın alabileceğiniz sistemde satışlar bizim saatimizle akşam 19:00’da başlıyor. Gerçek fırsat olan ürünler yaklaşık 1-2 dakikada tükeniyor. Üstelik açık artırma olayı gibi -daha fazla vereyim bana sat- gibi komutlar da yok. Bu tip siteler haftaiçinde hangi markaları satacaklarına dair ön bilgilendirme yapıyorlar. Kaçırmamak istediğiniz bir markanın satış zamanını kovalamakta ve ardından beğendiğiniz ürünle ilgili çok hızlı davranmakta fayda var.

www.Ruelala.com bu kısıtlı zamanla satış yapan bir diğer site. Yine ’ye gönderim yapabiliyor. Ancak yukarıdakiler kadar cazibesi yüksek mal bulundurmuyor. Yine de farklı fırsatlar yakalamak mümkün. Mesela bugün Prada çantalar satışta olacakmış. İndirim oranı henüz bilinmeyen çantaların nasıl fırsatla sunulacağı merak konusu.

www.hautelook.com da Türkiye’ye gönderim yapıyor. Yine markalar dahilinde ürünleri saat kısıtıyla satışa çıkartıyor.

Ülkemizde de bu sistemin bir benzeri yapıldı. www.markafoni.com adresinden sisteme üye olabilirsiniz. Yukarıda saydığımız siteler gibi içinde fazla mal bulunmuyor. Ancak gelecekte koydukları markaların ve indirimlerin daha cazibeli hale gelmesini ümit ediyoruz.

Sayfa Yükleniyor...