30 yıllık kan davası bitti!

Vali Duruer: "Kavgaları, kan davalarını hayatımızdan silmemiz lazım"

Anadolu Ajansı 30.10.2009 - 17:13

Mardin'in Yalım Beldesinde amca çocukları arasında arazi anlaşmazlığı yüzünden 30 yıldır süren kan davası, düzenlenen barış yemeği ile son buldu.
        
Yalım Beldesinde, iki amca oğlu arasında yaşanan ve taraflardan Büneyya Çırık'ın hayatını kaybettiği arazi anlaşmazlığı yüzünden başlayan kan davasının son bulması nedeniyle barış yemeği verildi.
        
Beldede ailenin ileri gelenlerinden Süleyman Çelik'e ait konakta verilen barış yemeğine, Vali Hasan Duruer, Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, Kızıltepe Kaymakamı Osman Tunç ve kan davalı taraflar katıldı.
        
Vali Duruer, yemek öncesi yaptığı konuşmada, kan davası ve kavgaların çağın gerisinde kaldığını söyledi.
        
Mal ve mülk için kavga etmenin anlamsız olduğunu anlatan Vali Duruer, ''Kavgaları, kan davalarını hayatımızdan silmemiz lazım. Birbirimizi dünya malı için kırmanın anlamı yok. Bu topraklar hepimize yeterli. Ölünce hepimiz eşit oluyoruz. Kimse öbür dünyaya bir şey götürmüyor. Barış içinde kardeşçe yaşamanın insana verdiği huzurun değerini unutmayalım'' dedi.
        
Mardin Müftüsü Mehmet Kızılkaya da kan davalarının İslam dininde yeri bulunmadığını belirtti. Ailenin ileri geleni Süleyman Çelik ise bölgede kan davalarının tarihe karışması gerektiğini anlattı.
        
Taraflar, daha sonra okunan dualar eşliğinde barıştı. Barış yemeği için bir ton et ve 500 kilogram pirinç kullanıldığı bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...