8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında '34 Kadın 34 Portre' adlı sosyal sorumluluk projesi sergilenecek. Yiğit Günel’in su altıda çekmiş olduğu fotoğraflardan oluşan sergi Mart ayı Olivium Outlet Center’da görülebilecek.

Sergide; Ahu Türkpençe, Aşkın Nur Yengi, Ayça İnci, Bennu Yıldırımlar, Berna Laçin, Betül Arım, Billur Kalkavan, Burcu Kara, Ceylan Ertem, Deniz Özerman, Deniz Pulaş Akkartal, Devin Özgür Çınar, Ebru Cündübeyoğlu, Ece Uslu, Ece Vahapoğlu, Eda Taşpınar, Evrim Akın, Hale Caneroğlu, Hatice Akat, Hazal Kaya, Irmak Ünal, İnci Türkay, Lolita Asıl, Mavi, Melis Sökmen, Nazlı, Nesrin Cavadzade, Nilüfer Açıkalın, Oya İnci, Şebnem Bozoklu, Selen Servi, Sumru Yavrucuk, Şebnem Özinal, Şenay Gürler, Yasemin Çonka, Yasemin Hadivent gönüllü olarak yer aldı.

Proje kapsamında, Türkiye’nin sinema, edebiyat, resim, müzik ve sahne sanatlarında önde gelen sanatçılarının 36 parça özel eşyası, gittigidiyor.com’da 8 Mart’ın içinde olduğu hafta satışa çıkartılacak ve elde edilen gelir Kadın Dayanışma Vakfı’na bağışlanacaktır.

10 KADINDAN 4'Ü ŞİDDET GÖRÜYOR
Dünyada, her gün kadınlar ve kız çocukları sayısız kez şiddete maruz kalmaktadır. Diğer suçların yanı sıra, kadına yönelik şiddet; doğum öncesinde erkek çocuk isteğiyle cinsiyet seçimini, yeni doğan kız çocuğunun öldürülmesini, cinsel istismarı, okulda ve işyerinde cinsel tacizi, insan ticaretini, zorla fuhuşu, ev içi şiddeti, dayak ve evlilik içi tecavüzü, psikolojik baskıyı, ekonomik kısıtlamalarla baskı altına almayı, erken yaşta zorla evlendirmeyi, sindirme, sürekli küçük düşürme ve aşağılama gibi psikolojik tacizi içermektedir. Şu anda milyonlarca kadın şiddete ve istismara maruz kalmaktadır. 2002’de Avrupa Konseyi, kadınlara yönelik şiddeti 16-44 yaş arası kadınlar için ölüme esas oluşturan bir neden ve iş görmezlik nedeni olarak ilan etmiş ve acil bir halk sağlığı sorunu olarak adlandırmıştır. Yapılan tahminler, tüm dünyada, 3 kadından 1’inin yaşamı boyunca en az bir kez şiddete maruz kalacağı şeklindedir. Türkiye’de ise her 10 kadından 4’ü yaşamı boyunca en az bir kez fiziksel şiddete uğramaktadır.