İlişkili Haberler

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas'a mektup gönderdi.

Bozdağ mektubunda, toplantı iptalleri ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Almanya'nın tavrına yönelik eleştirilerde bulundu.

Mektupta, Heiko Maas'ın Türk asıllı Alman gazeteci Deniz Yücel'in İstanbul'da tutuklanmasına yönelik eleştirilerine de yanıt verildi.

Mevkidaşını darbecileri himaye etmekle suçlayan Bozdağ, "FETÖ terör örgütüne karşı ülkemizce yürütülen meşru mücadeleyi desteklemekten ziyade haksızca eleştirmeleri, darbecileri himaye etmeleri ve darbeciler lehine Türkiye üzerinde baskı kurmaya çalışmaları kabul edilemez" dedi.

Bozdağ, gazeteci Deniz Yücel ile ilgili eleştirilere ise "Federal Almanya Adalet Bakanı olarak siz mahkemelere talimat veriyor olabilirsiniz ama Türkiye'de Adalet Bakanı olarak benim böyle bir yetkim yok. Türk yargısı hiçbir makamdan emir almaz" sözleriyle yanıt verdi.

Bakan Bozdağ mektubunu şöyle tamamladı:

"Türkiye'ye yönelik haksız ve mesnetsiz iddialarla dolu, diplomatik nezaket kurallarına aykırı mektuplar kaleme almak; örgütler, darbeciler için endişe etmek yerine kıymetli mesainizi Türk toplumu dahil Almanya'da yaşayan yabancılar için kullanmanızı tavsiye ediyoruz."

TERÖR PROPAGANDASINDAN TUTUKLU

Alman Bakan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Türk asıllı Alman gazeteci Deniz Yücel'in İstanbul'da tutuklanmasına tepki göstermişti.

Deniz Yücel "terör propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek" suçlamaları ile tutuklu bulunuyor.