Gazeteci Deniz Yücel’in tutukluluğuna itiraza ret

Die Welt gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel'in tutuklanmasına yönelik itiraz reddedildi.

deniz yücel welt almanya010317.jpg

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Hasan Yılmaz tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 27 Şubat'ta tutuklanan Die Welt gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel, avukatı aracılığıyla 6 Mart'ta nöbetçi hakimliğe başvurarak, tutuklama kararına itiraz etti.

İtirazı değerlendiren İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklama kararının usul ve yasaya aykırı olmadığını vurgulayarak, itirazın reddine hükmetti.

Hakimlik kararında, şüphelinin ifade ve savunmasının, şüpheli tarafından kaleme alınan yazıların, bu yazılarda kullanılan görsel öğelerin, başlıkların, yazılar içerisindeki ifade ve anlatım ile kullanılan dil üslubunun bütün halinde değerlendirilerek, şüphelinin eyleminin basın özgürlüğü ve gazetecilik anlamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığı vurgulandı.

Kararda şüphelinin yazdığı yazılar ve yaptığı röportajlarda Türk ve Kürt vatandaşlarını kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettiği aktarılarak, şüphelinin 17 Şubat'taki bir yazısının kapak kısmında "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi, fonda Türk bayrağı varken 'darbeci' şeklinde manşet atıldığı" ve Cumhurbaşkanı hakkında asılsız iddialarda bulunduğu kaydedildi.

Kararda, şüphelinin bir yazısında, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin söz konusu kalkışmanın sorumlularının kim olduğunun bilinmediği ve darbe girişiminin FETÖ terör örgütü tarafından yapıldığına dair bir kanıt bulunmadığını belirterek, örgüt propagandası yaptığı vurgulandı.

Şüphelinin soruşturmaya konu yazılarında gerçekleri adeta kasıtlı ve bilinçli saptırarak adeta yasa dışı silahlı terör örgütlerinin amacına hizmet eder şekilde hareket ettiği amaç ve kanaatine varıldığı anlatılan kararda, ''Şüphelinin tutuklanmasına karar verilen hakimliğin kararı da nazara alındığında, verilen hüküm de usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmadığından itirazın reddine karar vermek gerekmiştir" denildi.

Gazeteci Deniz Yücel, 27 Şubat'ta tutuklanarak cezavine gönderilmişti.

Sayfa Yükleniyor...