Adalet Bakanlığı'ndan 3 isme onay

BDP'nin İmralı'ya gidecek 2. heyette yer almasını istediği Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan isimleri Adalet Bakanlığı tarafından onaylandı. Heyet, Cumartesi günü İmralı'ya giderek Abdullah Öcalan ile görüşecek.

Haberler 21.02.2013 - 10:57

Adalet Bakanlığı'ndan 3 isme onay

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İmralı'ya ikinci ziyaret için belirlediği isimleri Adalet Bakanlığı'na dün sunmuştu. Bakanlık isimleri onayladı.

BDP'nin Adalet Bakanlığı'na sunduğu listede, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın isimleri yer almıştı.

Heyet, 23 Şubat Cumartesi günü İmralı Adası'na giderek, Abdullah Öcalan ile görüşecek.

BAKAN, ONAYI TELEFONLA BİLDİRDİ
BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, İmralı'ya gidecek isimlerin onaylandığına ilişkin bilgiyi, kendisini telefonla arayarak verdiğini söyledi.

Buldan, Adalet Bakanı Ergin'in, kendisi ile birlikte İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın İmralı ziyaretinin onaylandığı bilgisini verdiğini belirtti.

Pervin Buldan, 23 Şubat Cumartesi günü, sabah 08.30'da İmralı'ya gitmek üzere İstanbul'dan yola çıkacaklarını açıkladı.

ÇİÇEK'TEN AÇIKLAMA
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, İmralı'ya gidecek ikinci heyete izin verilmesine ilişkin, ''Sürecin kendisine bakın, kimin gideceğinden ziyade sonuca bakmak lazım'' dedi.

ORTAK NOKTALARI ILIMLILIK
BDP’nin hazırladığı listede yer alan üç isim ılımlı tavırlarıyla dikkat çekiyor.

Daha önce hazırlanan gayri resmi listede olan BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Adalet Bakanlığı'na sunulan listede de yer aldı.

Listedeki bir diğer isim olan Altan Tan, Refah Partisi geçmişi olan ve Kürt siyasetinin önde gelen isimlerinden biri. Başbakan Erdoğan'a, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde danışmanlık yapan Altan Tan’ın süreçte vereceği mesajlar büyük önem taşıyor.

Listede yer alan son isim İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, sosyalist kimliğiyle biliniyor.

Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile yakın temas içinde olan Önder, çözüm sürecine STK’ların daha aktif rol oynamasına yönelik çalışmalarda bulunabilir.

Önder, cezaevlerinde yapılan açlık grevlerinin bitirilmesi için temasları yürüten isim olarak  da biliniyor.

Sırrı Süreyya Önder ile Altan Tan'ın bir diğer ortak özelliği ise Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri olmaları.

BU İKİNCİ GÖRÜŞME OLACAK
3 Ocak 2013'te İmralı görüşmelerinde yeni bir sayfa açılmış, MİT ve avukatlarının yanı sıra Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata İmralı'ya giderek Abdullah Öcalan ile görüşmüştü.

Sayfa Yükleniyor...