Mehmet Ali Ağca, İtalya'ya nasıl girdiğini açıkladı

Mehmet Ali Ağca, İtalya'ya girişte yabancı servislerin yardımını almadığını, Türk pasaportuyla Avusturya üzerinden Roma'ya geçtiğini söyledi. Ağca'nın bu akşam saatlerinde İtalya'dan sınırdışı edileceği belirtildi.

Anadolu Ajansı 29.12.2014 - 16:31

Mehmet Ali Ağca, İtalya'ya nasıl girdiğini açıkladı

Mehmet Ali Ağca, Cumartesi günü İtalya’ya kaçak olarak girerek suikast girişiminde bulunduğu Katolik aleminin ruhani liderlerinden Papa 2’nci Jean Paul’ün mezarını ziyaret etti.

İtalya'nın başkenti Roma'da gözaltında bulunan Mehmet Ali Ağca, avukatı Mustafa Demirbağ aracılığıyla bir açıklama yaptı.

''34 YIL ÖNCE ROMA'YA NASIL GİRDİYSEM AYNI ŞEKİLDE GİRDİM''

Ağca, açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"İtalya'ya benim yabancı servislerin yardımıyla girdiğimi iddia ediyorlar. Böyle bir şey yok. 34 yıl önce Roma'ya nasıl girdiysem, aynı şekilde girdim. 2011 yılında almış olduğum Türk pasaportumla Avusturya'ya gittim, oradan da Roma'ya geçtim. 2006 yılında cenaze törenine izin verilmediği için katılamadım. Amacım insani duygularla Papa'ya mezarı başında dua etmek ve çiçek bırakmaktı.

''GEREKİRSE BEYAZ SARAY'A DA GİRERİM''

Gerekirse Beyaz Saray'a da Pentagon'a da girerim. Terör amaçlı gelmedim, neden beni gözaltında tutuyorlar onu da anlamadım."

''AĞCA HAKKINDA YURTDIŞI ÇIKIŞ YASAĞI YOK''

Ağca'nın Avukatı Mustafa Demirbağ ise açıklamasında, "Sayın Ağca'nın durumu şu anda belirsizliğini koruyor. Bizim anladığımız vizesiz girmesi nedeniyle gözaltında. Bunun da yaptırımı ülke dışına çıkarmaktır. Mehmet Ali Ağca Türk vatandaşıdır, resmi pasaportu da mevcuttur" değerlendirmesinde bulundu.

Demirbağ, Ağca hakkında yurtdışı çıkış yasağı bulunmadığını savundu.

''AKŞAM SAATLERİNDE İTALYA'DAN SINIRDIŞI EDİLECEK''
Bu arada İtalyan haber ajansı ANSA'nın haberinde; Ağca'nın durumuna bakan sulh hakiminin, İtalya'ya Avusturya üzerinden gelerek, 13 Mayıs 1981'de Aziz Petrus Meydanı'nda suikast girişimi ile yaraladığı Papa 2. Jean Paul'ün kabrini ziyaret eden Ağca için İtalya'dan sınırdışı edilmesi yönünde karar verdiği ifade edildi.

Papa suikasti faili Ağca'nın İtalya'ya girmek için uygun vizesinin olmaması sebebiyle alacağı sınırdışı kararını takiben akşam saatlerinde Alitalia'ya ait uçakla Türkiye'ye gönderileceği öğrenildi.

İtalya'ya Avusturya üzerinden vizesiz girdiği anlaşılan Ağca'nın, bu ülkeye nasıl ulaştığı ise belirsizliğini koruyor.

Ağca, suikastten iki yıl sonra 27 Aralık 1983'te Papa'nın kendisini o dönem tutuklu bulunduğu Rebbibia cezaevinde ziyaret edişinin 31. yıldönümünde kabrini ziyaret etmesini "Bu mucizevi yere geri döndüm" şeklinde açıklamıştı.

Papa'nın kabrine iki demet beyaz gül bırakan Ağca, Vatikan'ın Aziz Petrus Meydanı'nda İtalyan basınına açıklamalarda bulunduktan sonra polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Bu arada, 1983 yılında genç bir kız iken kaybolan ve o tarihten beri kendisinden haber dahi alınamayan Vatikan vatandaşı Emanuela Orlandi için kardeş Pietro Orlandi'nin avukatlar aracılığıyla Ağca'ya kardeşinin kaybolmasıyla ilgli olarak davaya müdahil olma talebinde bulunduğu kaydedildi.

Ağca, Emanuel Orlandi'nin, Bulgar mafyası ve Roma'nın ünlü Magliana çetesi tarafından Papa suikastinden sonra serbest bırakılması için kaçırıldığını ve halen hayatta olduğunu öne sürmüştü.

Sayfa Yükleniyor...