Akbank Sanat Piyano günleri başlıyor

Akbank Sanat Piyano Günleri kapsamında dünyaca ünlü piyano ustaları ve piyanonun genç yetenekleri 17-30 Kasım tarihleri arasında piyano resitali için biraraya geliyor.

14.11.2011 - 14:09

Akbank Sanat Piyano günleri başlıyor

Klasik müziğin buluşma noktası Akbank Sanat, yeni bir projeyle dev müzisyenleri sanatseverlerle buluşturuyor.

Akbank Sanat Piyano Günleri, 17 Kasım Perşembe günü müzik otoriteleri tarafından kendi kuşağının en büyük yeteneklerinden biri olarak tanımlanan, duyarlı müzikalitesi ve üstün performanslarıyla beğeni toplayan Denis Kozhukhin’in konseri ile başlayacak. Madrid’teki Reina Sofya Konservatuarı’nın en iyi öğrencisi seçilerek ödülünü İspanya kraliçesinden alan Kozhukhin, 2010 yılında Brüksel’de yapılan prestijli Kraliçe Elisabeth Yarışması’nda birincilik kazandı. Piyano alanında kendi kuşağının en büyük yeteneklerinden biri olarak gösterilen Kozhukhin, Radovan Vlatkovic, Dora Schwarzberg, Alisa Weilerstein, Jacob Koranyi, Alissa Margulis gibi sanatçılarla birlikte performans sergiledi.

Piyanonun en yetenekli isimlerini sanatseverlerle buluşturacak etkinlik kapsamında, yedi yaşındayken Franz Liszt Müzik Akademisi’nin “Özel Yetenekli Çocuklar Sınıfı”na kabul edilerek adım attığı müzik yaşamında uluslararası övgülerle kendinden sözettiren Macar piyanist Adrienne Hauser, 19 Kasım Cumartesi günü konser verecek.

Dinleyicilerinin dahiyane piyanist olarak tanımladığı piyanonun şairi İspanyol piyanist Javier Perianes, 22 Kasım Salı günü Akbank Sanat Piyano Günleri’nde ödüllü bestelerini seslendirecek. 42. Uluslararası Premio Jaén de Piyano Yarışması’ndaki Birincilik Ödülü ve Altın Madalya; 8. Uluslararası Fundación Jacinto e Inocencio Guerrero Piyano Yarışması’ndaki Birincilik Ödülü ve Lizbon’daki 14. Uluslararası Vianna da Motta Yarışması’nda elde ettiği ödül ünlü piyanistin sayısız ödüllerinin sadece birkaçını oluşturuyor.

Klasik müziğin başyapıtlarını yorumladığı eserleriyle uluslararası ödüllere sahip olan ünlü Rus piyanist Nikolai Demidenko, 24 Kasım, Perşembe günü Akbank Sanat Piyano Günleri’nde repertuarından seçkin eserleri sunacak. Nikolai Demidenko, 2008 sonbaharında 24 Prelüdün ilk kaydını içeren yeni Chopin albümüyle müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan MIDEM 2010 Chopin Özel Ödülüne layık görüldü.

Akbank Sanat Piyano Günleri, 29 Kasım Salı günü Chick Corea tarafından dünyanın en iyi piyanisti olarak gösterilen Aydın Esen’in konseriyle sona erecek. Bestecilik, tuşlu çalgılar ve elektronik müzik dallarında pek çok ödül kazanan Esen’in kazandığı en önemli ödüller arasında 1989 yılında Uluslararası Paris Piyano Yarışması’nın birinciliği yer alıyor. Olağanüstü yeteneklerini modern müziğin yenilikçi dünyasında sınırsızca sergileyen Aydın Esen, seçkin bestelerini müzikseverlerle paylaşacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...