Akreditasyon iptalinde ilk raunt Hükümet’in

Başbakanlık'ın bazı gazetecilerin akreditasyonunu yenilememesi üzerine açılan yürütmeyi durdurma davasında, mahkemeden Başbakanlık lehine karar çıktı. İptal davası ise ileriki günlerde görülecek.

NTV Haber 06.03.2009 - 21:28

Ankara 12. İdare Mahkemesi, Başbakanlık akreditasyonu yenilenmeyen bir muhabirin açtığı davada başbakanlık lehine karar verdi.

"Başbakanlık muhabir kartı-akreditasyonu" yenilenmeyen Akşam Gazetesi Muhabiri Ali Ekber Ertürk , işlemin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle Ankara 12. İdare mahkemesi'nde dava açmıştı.

Mahkeme ‘İdari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmediği’ gerekçesiyle yürütmenin durdurulması istemini kabul etmedi. Mahkeme, iptal istemini ise daha sonra karara bağlayacak.

Başbakanlığın, belirli aralıklarla yaptığı akreditasyon yenileme işlemine, geçtiğimiz yılın kasım ayında, uzun yıllar Başbakan’ı izleyen bazı muhabirleri dahil etmemesi tepkilere neden olmuş, Başbakanlık uygulamanın gerekçesini ‘Çalışma usül ve koşullarına uyulmaması ve basın meslek ilkelerine riayet edilmemesi’ olarak açıklamıştı.

2008’in kasım ayı itibarıyla akreditasyonu yenilenmeyen gazeteciler:

Turan Yılmaz ve Hasan Tüfekçi (Hürriyet)
Veli Toprak(Vatan)
Fatma Çözen (Star TV)
Ali Ekber Ertürk (Akşam)
Sultan Özer (Evrensel)

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...